Brněnský vynález interiérové GPS dobývá svět

7. leden 2016
Trendy

Klasická GPS navigace vás může vyvézt z dopravní zácpy. Chytré telefony se sledují kvůli cílené reklamě. Lokalizační technologie všeho druhu jsou trendem poslední doby.

Dva bývalí studenti Ústavu telekomunikací Vysokého učení technického v Brně se zaměřili na jiná prostředí - a to průmyslová. V nich nabízejí informace o pohybu osob ne kvůli nabídce produktů, ale kvůli bezpečnosti nebo optimalizaci provozu.

Zařízení fungují jako interiérová GPS, tedy GPS uvnitř budov, kam signál klasických GPS nepronikne. Podle spoluzakladatele a výkonného ředitele firmy Sewio, Milana Šimka je základem nahradit družici interiérovým přijímačem.

Komunikace mezi ním a vysílačem probíhá pomocí ultra-širokopásmové rádiové technologie UWB. „Systém slouží k monitorování pohybu objektů uvnitř hal. Dokážeme říct, jaká je optimální trasa při průjezdu logistickou halou při vykládání a nakládání kamionu.“

Přesnost je hlavní výhodou. Vykoupena je větším množstvím přijímačů, což jsou statické jednotky, které se umísťují např. do podhledů hal. K zajištění požadované přesnosti 30 cm musí být od sebe přijímač a pohyblivý vysílač vzdáleny asi 30 metrů.

Vysokozdvižný vozík (ilustrační foto)

Přijímač se může namontovat na nějaký nebezpečný stroj a pokud se pracovník s vysílačem přiblíží víc než je dovolená vzdálenost, stroj se vypne. Druhé nejčastější využití je pak v logistice. „Dokážeme sledovat provoz vysokozdvižných vozíků a kritická místa provozu, případně poradit, jestli se má sklad přeuspořádat, aby vozíky na sebe nemusely čekat a provoz se optimalizoval.“

Většina zakázek je ze zahraničí, jen malé procento zakázek je z ČR, potvrzuje i Milan Šimek. „Z Itálie, USA, Německa, Polska, Francie. V ČR řešíme například automatizované navádění dronů z důvodů logistických aplikací. Abychom byli schopni poslat dron na určité místo, on tam provedl úkol a reportoval to na dispečerský server.“

U zrodu nových technologií hraje roli často náhoda. I zde vznikla prvotní idea náhodou, a to když se dva tehdejší brněnští studenti telekomunikací účastnili projektu pro Evropskou vesmírnou agenturu. Ta chtěla v satelitech nahradit těžké kabely přesnou bezdrátovou technologií. „Jedna z těchto technologií byla širokopásmová technologie. Při práci na tomto projektu jsme zjistili, že technologie je vhodná na přesné určení vzdálenosti mezi přijímačem a vysílačem.“

Ono testované zařízení nakonec do vesmíru vyletělo a předběžné testy dopadly dobře. Na rozdíl od konkurenčních technologií založených na bluetooth nebo wifi je tak tato technologie přesnější a robustnější, uplatnění najde proto namísto uživatelských aplikací spíše v industriálních prostorech.

autoři: sch , ošv
Spustit audio