Těžší zkoušky z češtiny zajistí lepší integraci cizinců

18. leden 2016

Zpřísnit pravidla zkoušek z češtiny pro cizince z důvodu častých podvodů a korupce chtějí resorty vnitra a školství. Zkoušky se týkají cizinců, kteří u nás žijí nejméně 5 let a žádají v Česku o trvalý pobyt.

Zkoušky jsou dnes na úrovni A1, což je čeština pro naprosté začátečníky. Ministerstva chtějí od roku 2018 zvýšit úroveň na A2, alespoň mírně pokročilou a zajistit dohled nad regulérností zkoušek pracovníky cizinecké policie a školní inspekce.

Podle náměstka ústředního školního inspektora Ondřeje Andryse toto opatření má šanci nešvary odstranit a udělat zkoušky objektivnější. „Jedna z velkých chyb byla, že v čele zkušebních komisí někdy seděli lidé bez jazykových znalostí,“ říká Andrys.


Ondřej Andrys: Úroveň jazykové zkoušky je nastavena dlouhodobě nízko. A1 zvládne student po jednom semestru studia.

Dalším problémem bylo, že oprávnění poskytovat tuto zkoušku mělo příliš mnoho soukromých škol. U Asiatů zase docházelo k záměně totožnosti, takže například jeden cizinec vykonal zkoušku za několik jiných.

Rada Evropy se obává, že zpřísnění pravidel u zkoušek z češtiny bude překážkou integrace cizinců. Podle Andryse je to naopak. „Je otázka, zda cizinec se znalostí jazyka na naprosto elementární úrovni je schopen se integrovat do společnosti. Pokud chce někdo zapadnout, čeština je pro něj naprosto klíčová.“


Zkoušky z češtiny pro cizince jsou u nás povinné od roku 2008. Úspěšně je zatím složilo téměř 58 tisíc cizinců, což představuje 70% všech uchazečů.

S tím souhlasí také Martin Rozumek, ředitel Organizace na pomoc uprchlíkům. „Při neznalosti jazyka se cizinci mohou stát terčem diskriminace, vykořisťování a nedokáží se bránit, protože situaci nerozumí.“

Zvýšení úrovně jazykové zkoušky na A2 se Rozumek neobává. „Většina cizinců k nám přichází ze zemí bývalého Sovětského svazu a pro ně zkouška nebývá velkým problémem. Těžší je to pro Vietnamce.“

Rozumek upozorňuje, že řadě firem vyhovuje, když je cizinec ve slabším postavení a pracuje bez toho, že by se dobře dorozuměl a znal svoje práva. „Stává se, že ze strany zaměstnavatelů není zájem, aby zahraniční pracovníci udělali zkoušku a získali povolení trvalého pobytu.“

autoři: Ondřej Nováček , Ivana Navrátilová
Spustit audio