Obraz Česka v zahraničí? Země, která nechce uprchlíky

18. leden 2016

Český prezident brojí proti muslimům, Integrace muslimů je podle Zemana prakticky nemožná, Český prezident znovu láteřil na uprchlíky - to jsou některé z titulků aktuálních evropských novin.

O české hlavě státu píší třeba německé listy Die Welt a Die Zeit, nebo britský Daily Mail. Zaujaly je výroky prezidenta Miloše Zemana v rozhovoru pro internetový server Blesk.

Jakub Janda z think-tanku Evropské hodnoty tvrdí, že prezidentovy výroky vytvářejí Česku v zahraničí stejný obraz, jako má Slovensko, Polsko a Maďarsko. „Obraz země, která si nepřeje, aby do ní přicházeli uprchlíci, kteří jsou zároveň muslimové.“

Čtěte také

Čím si vysvětlit podobnou rétoriku všech lídrů Visegrádské čtyřky? Podle Jandy je to proto, že část vrcholných politiků těchto zemí jsou silní populisté, kteří říkají to, co cítí mezi obyvateli bez ohledu na dopady.

„Obyvatelé střední Evropy mají negativní postoj vůči migraci a vůči soužití s muslimy. Nechtějí, aby to u nich dopadlo tak jako v západních zemích. Muslimské komunity na západě vnímají jako semeniště terorismu,“ vysvětluje postoj většiny středoevropského obyvatelstva Jakub Janda.

autoři: Ondřej Nováček , Ivana Navrátilová
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.