Matěj Stropnický: Chci zelenou politiku pro lidi s nízkými příjmy

25. leden 2016

Jaká je Strana zelených po volebním sjezdu? Je jednotná? Jakými tématy chce zaujmout voliče? A bude se radikalizovat směrem doleva?

Nový předseda SZ Matěj Stropnický v Interview Plus říká, že jeho hlavním cílem je vrátit Zelené do Poslanecké sněmovny. Zelení podle něj potřebují najít nové spojence.

„Přišli jsme o řadu významných osobností, které posléze uspěly v komunální politice. Příkladem je Matěj Holan z hnutí Žít Brno, Jan Korytář nebo Martin Hausenblas. Mám s nimi dobré vztahy a myslím, že je budu umět získat zpět.“

Zelené vidí nový předseda jako jádro širokého občanské hnutí složeného z lokálních iniciativ, které už v minulosti uspěly a podílely se na vedení měst anebo krajů. „Chceme lidi, kteří vyrostli z komunální politiky. To jsou zkušenosti, které nutně potřebujete, abyste mohli uspět ve vyšší politice.“

Stropnický patřil ke kritikům účasti Zelených ve vládě Mirka Topolánka (2007-2009). Ačkoliv to dosud považuje za velkou chybu, strana si z ní údajně odnesla dvě důležitá poučení. „Zaprvé je potřeba držet program, který strana slíbí před volbami. Nadřadit veřejný zájem nad lpění na funkcích.“

Druhé poučení souvisí s tím, že Zelení byli v minulosti hodně nejednotní, navzájem se kritizovali. „To už je za námi. Během naší účasti ve vedení Prahy v roce 2015 strana dokázala zůstat jednotná,“ je přesvědčen Stropnický.

Ke zvolení potřeboval Stropnický 112 hlasů, získal 117. Přesvědčil tedy 52% delegátů. Není jeho pozice příliš křehká?


Kompromisy dělat umím, i když nerad. Ale odmítám v politice obchodovat, vyměňovat.

„Měl jsem silného protikandidáta Petra Štěpánka, kterého si navíc vážím. Nevedli jsme spolu vyhlazovací válku.“ Stropnický se Štěpánkem počítá a bude pro něj hledat vhodné místo ve straně.

Lídr Zelených zároveň odmítá svou tradiční vizitku solitéra, který není schopen kompromisů a stranu spíše rozbíjí neustálou kritikou. To podle něj platilo pouze za předsednictví Martina Bursíka. „Naopak jsem se podílel velmi konstruktivně na konsolidaci Zelených pod vedením Ondřeje Lišky.“

Nalevo, anebo napravo?

Výchylku směrem doprava v době předsedy Martina Bursíka zkorigoval už jeho nástupce Ondřej Liška, myslí si Stropnický. Zároveň si uvědomuje, že jeho osoba je spojena především s levicovými proudy ve straně.

„Byli jsme v minulosti obviňováni z toho, že zelená politika je jen pro bohaté, jen pro městské liberály. Musíme se pokusit dělat naši politiku tak, aby nepostihovala nízkopříjmové skupiny.“


Nevýhoda městských liberálů je v tom, že v každých volbách volí někoho jiného. Liberální volič hodně těká.

Stropnický si ale uvědomuje, že Zelení by neměli přijít ani o liberální voliče. „Zvláště po odchodu Karla Schwarzenberga, který pro liberály představuje pokračovatele politiky Václava Havla. Tuto záštitu nemůže Miroslav Kalousek nabídnout.“

Neoslabuje Zelené fakt, že téma ekologie a životního prostředí přejaly do svých programů i další strany? Stropnický se toho neobává.

„Ekologická témata u ostatních stran jsou jen rétorika. Sociální demokraté si dali v Praze na billboardy, že budou chránit před developery zeleň. Praxe je úplně jiná,“ tvrdí Stropnický. Jako další příklad uvádí téma klimatických změn, kterému se žádná jiná politická strana prý nevěnuje.

Celý rozhovor si kdykoliv poslechněte v našem iRadiu nebo kliknutím na odkaz přímo v tomto článku.

Spustit audio