Tauseef Akhtar a Gweneth Glyn: Ghazalaw

22. únor 2016

Milostné písně z Indie, zvané ghazal, jsou stejně fascinující jako tématicky podobné zpěvy ohrožených evropských kultur. Písně o lásce z Walesu i z indického subkontinentu harmonicky propojuje album Ghazalaw.

Zpěvák Tauseef Akhtar pochází z Bombaje, velkoměsta které je nejen centrem asijského filmového průmyslu, ale i hudební metropolí. Akhtarovou doménou je forma zvaná ghazal, tedy zhudebněná milostná poezie, která v hierarchii východních žánrů zaujímá pozici na hranici umělecké a populární hudby. Ghazaly se zrodily z arabské i perské poesie, a díky několika generacím středověkých básníků blízkého Východu inspirovaly evropské trubadúry a později například i Johanna Wolfganga von Goethe.

03573629.jpeg

Milostné písně ale najdeme napříč světovými kulturami na celé planetě. Velmi inspirativní je například tradice balad z Walesu, která na tomto poli patří k ohroženým druhům - už i z prostého důvodu, že welšský jazyk ve 20. století systematicky vytlačovala angličtina. Propojit je s indickými ghazaly se společně s Tauseefem Akhtarem pokusila welšská zpěvačka Gweneth Glyn. Společné album vzniklo s doprovodem, do nějž se otiskly obě kultury, za welšskou stranu to byly především harfy, za indickou bubínky tabla i housle pohybující se v ragách, tedy indických tónových řadách.

V dnešní Mozaice uslyšíte například skladby: Cyfri'r Ser, Hen Ferchetan, Y Botwm Du, Cainc Yr Aradwr.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.