KSČM se hlásí k revolučnímu základu února 1948, lituje deformací

Komunistická strana Čech a Moravy se hlásí k revolučnímu základu února 1948. V prohlášení na svých webových stránkách také oceňuje práci budovatelů první formy socialismu, a zároveň lituje tragických deformací a nedostatků. Pohled komunistické strany na události 25. února 1948 se podle místopředsedy KSČM Jiřího Dolejše za poslední léta nezměnil. Období komunistické diktatury si vyžádalo tisíce obětí.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Únor 1948

Únor 1948 | Foto: Archiv ČRo

„Výročí února 1948 přináší každoročně příležitost k oživení dlouholeté kampaně, jejímž úkolem je vnutit široké veřejnosti minimálně nepřesnou interpretaci tehdejších událostí, vysvětlit zásadní politické změny jako mocenský puč, popřít věrohodnost skutečnosti, že se na změnách podílely široké vrstvy občanů," uvedla ve středu největší opoziční strana.

„KSČM se k revolučnímu základu února 1948 hlásí. Oceňuje práci a obětavost generací budovatelů první formy socialismu. Zároveň však hluboce lituje tragických deformací a nedostatků, které během vývoje myšlenku socialismu ochudily a poškodily," uvedla také strana s tím, že se po listopadu 1989 omluvila všem, jejichž život tyto deformace negativně zasáhly.

Přehrát

00:00 / 00:00

KSČM se přihlásila k "revolučnímu základu února 1948". Hosty ČRo byli místopředseda KSČM Jiří Dolejš a místopředseda Senátu za ODS Přemysl Sobotka

Místopředseda Dolejš má za to, že se stanovisko komunistů k Únoru 1948, který byl podle něj výsledkem "určitých historických procesů", v podstatě nemění.

„Samozřejmě ten režim byl pak provázaný řadou problémů, z nichž politické procesy, vraždy z 50. let byly jedním z nich. Takže KSČM se k tomu nemůžeme hlásit, my se od zneužívání moci distancujeme, ale nedistancujeme se od idejí socialismu, která byla v kořenech toho, co se odehrávalo 25. února,“ řekl ČRo.

'Vítězným únorem' před 68 lety začala komunistická diktatura

Číst článek

Podle místopředsedy Senátu za ODS Přemysla Sobotky je fakt, že se KSČM přihlásila k revolučnímu základu února 1948, děsivá informace.

„Jasně to signalizuje, že komunisté nejen, že neustoupili ze svých programových vizí, ale nedistancují se od toho, co se odehrávalo v padesátých letech, jak zdevastovali tento národ, jak donutili lidi k emigraci a jak znárodňovali. A potom z toho udělali klasickou diktaturu proletariátu,“ uvedl.

„Myslím si, že by se také měli stydět za ty mrtvé, popravené, uvězněné, za devastaci rodina atak dále,“ dodal Přemysl Sobotka.

Únorový převrat 1948, komunisty nazývaný Vítězný únor, bylo převzetí moci komunistickou stranou po zřejmě komunisty vyprovokované vládní krizi. Prezident Edvard Beneš přijal 25. února 1948 demisi 12 nekomunistických členů vlády a zároveň jmenoval ministry podle přání komunistického premiéra Klementa Gottwalda. Československo se prakticky dostalo do područí Sovětského svazu.

Období komunistické diktatury, které skončilo až na podzim 1989, si vyžádalo tisíce obětí. Z politických důvodů bylo popraveno téměř 250 lidí, přes 200 000 jich bylo odsouzeno k nepodmíněnému trestu. Asi 4500 z nich ve vězeňských zařízeních a pracovních táborech zemřelo. Na 170 000 lidí zemi opustilo, několik stovek lidí bylo při pokusu o překročení hranic usmrceno.

Únor 1948 | Foto: Český rozhlas

ČTK, ČRo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme