Exministr Heger: Dostatek peněz mají jen zdravotnická zařízení, které kupuje ministr Babiš

25. únor 2016

Máme se začít bát jít do nemocnice? V souvislosti se zdravotnictvím se dlouhodobě mluví o nedostatku lékařů i sester. Jak vážný problém to je? A jak ho vyřešit? Bude nutné personál dovážet ze zahraničí?

Bývalý ministr zdravotnictví, poslanec a místopředseda TOP 09 Leoš Heger v Interview Plus potvrzuje, že ve zdravotnictví je málo peněz. „Nechci hovořit jako člen představenstva České lékařské komory, ale v tomto mají pravdu.“

Dlouhodobé křivky jasně podle Hegera ukazují, že v západních zemích stále stoupá procento odváděné z HDP na zdravotnictví. U mnohých zemích už činí 11 %. „My jsme byli na 7,5 % a kleslo to dokonce na 7 %. Jdeme tragicky opačným směrem než zbytek vyspělého světa,“ obává se Heger.

Důvodem je nízké pojistné. Zejména stát platí málo za státní pojištěnce – tedy děti, důchodce a nezaměstnané.

Heger proto souhlasí s návrhem ministra zdravotnictví Němečka, aby stát v dobách krize přispíval do zdravotnictví víc.

„Stát teď platí za nezaměstnaného zhruba čtvrtinu toho, co platí průměrný zaměstnanec. Když se v době krize zvýší počet nezaměstnaných, výběr pojistného dramaticky klesne. Stát v době krize selhává a měl by mnohem více přispívat, aby zdravotnický systém zůstal stabilní,“ vysvětluje exministr.

Leoš Heger

Ministr financí Babiš dlouhodobě tvrdí, že se v resortu plýtvá penězi a peníze navíc by mělo najít ministerstvo zdravotnictví ve svém rozpočtu. Peněz je tam prý dost. Heger to ale kategoricky odmítá.

„Peněz je dost v zařízeních, které si kupuje pan ministr financí. To jsou reprodukční centra, kde se točí miliardy korun. Ale tam si to lidé platí sami. Zařízení, které žijí ze zdrojů zdravotních pojišťoven, což je naprostá většina, mají peněz málo.“

Malým nemocnicím hrozí kvůli nedostatku personálu omezování provozu

Problém zdravotnických zařízení spočívá v tom, že při nedostatku peněz nelze na rozdíl od jiných oborů omezit služby.

„Manažeři nemocnic to musejí držet do té doby, dokud je šance to zvládnout. Napínají to co nejdéle, čímž trpí zdravotníci, kteří musí za málo peněz produkovat více práce. A pak nastane okamžik, kdy to rupne a oddělení se musí kvůli nedostatku personálu zavřít.“

Hrozí kvůli nedostatku sester omezování péče v nemocnicích, jak varují zdravotnické odbory?


Odcházení lékařů a sester není tak gigantické. Celá řada lidí se ze zahraničí vrací, což platí zejména u lékařů.

V některých malých nemocnicích se podle Hegera ukazuje, že hrozba omezování provozu kvůli nedostatku personálu je reálná. „Malé nemocnice jsou při nedostatku lékařů a sester v nevýhodě. Personál jim přetahují velká zdravotnická zařízení, která dokáží lépe rozložit zátěž a jsou atraktivnější i odborně, Například mladí lékaři tam mají dostupnější postgraduální vzdělání.“

Heger souhlasí s tím, aby se problém nedostatku sester řešil vytvořením sester na dvou úrovních. Sestry působící u lůžka by měly maturity a rok VOŠ? Sestry na JIP by musely mít minimálně bakaláře.

„Ale bylo by nefér, kdyby sestry se zkráceným vzděláním měly stejné podmínka jako sestry s bakalářským vzděláním.“

Ministerstvo zdravotnictví také navrhuje výrazně zvýšit kompetence zdravotnickým asistentům. I s tím exministr souhlasí. „Povolání zdravotnického asistenta se zatím příliš nepovedlo. Kvůli malým kompetencím jsou málo použitelní a odcházejí ze zdravotnictví. Tohle je třeba doladit.“

Celý rozhovor s Leošem Hegerem si kdykoliv poslechněte v našem iRadiu nebo kliknutím na odkaz přímo v tomto článku.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.