Při operaci robotem vám přijde, že máte hlavu strčenou v pacientově těle a rozhlížíte se, říká urolog

3. březen 2016

Laparoskopie je lidem více známá, ale za robotikou pokulhává.

Jestli mají vaši potomci vášeň pro herní konzole a joystick nepouštějí z ruky ani při jídle, nebraňte jim v tom. Současná generace totiž bude schopnými operatéry. Tvrdí to Jiří Kočárek, primář urologie Ústřední Vojenské nemocnice v Praze.

Robot vs. laparoskopie

Sám dokonale ovládá robota s názvem da Vinci. „Je mezičlánkem mezi rukou chirurga a tělem pacienta. Ulehčuje mu práci, zjednodušuje ji a zpřesňuje.“ Známější než robotické operace jsou ty laparoskopické. V čem se vlastně liší?

„Hlavní rozdíl je v tom, že robotické nástroje nedrží v ruce chirurg, ale jsou připojeny k ramenům. Nepřenáší se tak třes ruky. Nástroje jsou mnohem flexibilnější, mnohem menší a dosáhnete s nimi do obtížně přístupných prostor.“

Je to jako s autem

Další výhodou je obraz. „Je stabilní, zvětšený a prostorový. Kolikrát vám to přijde, že máte hlavu strčenou v pacientově těle a rozhlížíte se.“ Kočárkovi se prý ještě nestalo, že by se pacienti robotů báli. „Spíš naopak. Máme pacienty, kteří by se rádi dostali na náš robotický sál, ale musíme je odmítnout.“

Naučit se s robotem pracovat chce čas. „Je to individuální, stejně jako s autem. Někdo se to naučí za měsíc a někdo pořádně nikdy,“ vysvětluje Jiří Kočárek. „Ale je pravda, že trénink je dnes velmi sofistikovaný. Řekl, bych, že je to propracované.“

Robotická ramena

Malá pánev na dosah

Dokud nebyly trenažéry, trénovali lékaři na patologii a na zvířecích modelech. Nějaký čas trvá, než si operatér na robota zvykne. „Ale zvětšený obraz, miniaturizace nástrojů a fakt, že se dostanete do obtížně dostupných tělních prostorů, je to, co nás posunuje dál.“

Robotický systém dovoluje urologům, aby se dostali do prostoru malé pánve, kde se nachází prostata a močový měchýř. „Na tohle je to vynikající. Na co bychom to rádi posunuli, jsou operace ledvin. Přibývá tam nádorů.“

Robot vs. robot

Prvního robota da Vinci získala Ústřední vojenská nemocnice v roce 2005. Lékaři s ním pracovali do roku 2013. „Teď máme systém třetí generace Si a na trhu už je čtvrtá generace XI. V příštím roce by měla přijít pátá generace.“ Vojenská nemocnice plánuje koupi čtvrté nebo páté generace na příští rok.

„Je vidět rozvoj nových generací, které budou ku prospěchu pacientům. A konečně se chystá da Vincimu konkurence. A ta je zdravá i v této oblasti.“

Jiří Kočárek

Jaká je budoucnost operací na dálku? Co mu dělá radost? Prospívá operaterům sport? Více uslyšíte v Archivu pořadů.

autoři: Daniela Brůhová , eh
Spustit audio