EU: Turecko musí do června podstatně omezit proud uprchlíků

Turecko musí do 1. června plně uplatňovat dohodu o zpětném přijímání uprchlíků a do té doby zastavit nebo významně omezit jejich příliv do Evropy. Prohlásil to dnes předseda delegace EU v Turecku Hansjörg Haber.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Syrští migranti u hraničního přechodu Bab al-Salam

Syrští migranti u hraničního přechodu Bab al-Salam | Zdroj: Reuters

Evropská komise dnes ve své zprávě konstatovala, že Turecko pokročilo v plnění listopadové dohody s EU, která má vést ke snížení pohybu uprchlíků směrem do Evropy.

Turecko, které poskytuje útočiště a pomoc více než 2,5 milionu uprchlíků ze Sýrie, jim nedávno umožnilo přístup na trh práce, což by mělo usnadnit jejich začlenění do společnosti a podpořit jejich soběstačnost. Přijalo též důležitá opatření, na jejichž základě mají uprchlíci přístup k veřejným službám, včetně školní docházky pro děti.

Komise také vyzvala Turecko, aby snížilo počet nevyřízených případů v azylových řízeních, posílilo spolupráci se všemi členskými státy unie, se kterými sousedí, tedy hlavně Řeckem, zejména pokud jde o zpětné přebírání osob a policejní a justiční záležitosti, a aby usilovněji potíralo korupci a organizovaný zločin.

Souběžně začalo Turecko zavádět přísnější pravidla týkající se udělování víz a přijímání osob ze zemí, jež jsou významným zdrojem nelegální migrace do Turecka a poté z Turecka do EU. Turecký ministr zahraničí Mevlüt Çavuşoglu dnes konstatoval, že opatření přináší své ovoce a země již zaznamenala pokles počtu přijíždějících cizinců. Kromě toho Turecko dále posiluje své kapacity v oblasti správy a celkové ostrahy hranic.

Podle Habera už Evropská unie začala realizovat finanční pomoc Turecka na pokrytí nákladů uprchlické krize. Ze slíbených tří miliard eur (přes 81 miliard korun) již Brusel Ankaře vyplatil 400 milionů eur (10,8 miliardy korun).

EU na oplátku mimo jiné slíbila, že zmírní vízová omezení pro turecké občany jedoucí do Evropské unie nejpozději do října. Haber ale dnes upozornil, že tato dohoda nevstoupí v platnost automaticky. Podle komise musí Turecko rovněž začít vydávat pasy obsahující otisky prstů držitele v souladu s předpisy EU.

Unie rovněž slíbila oživení rozhovorů o přijetí Turecka do EU. V této souvislosti Haber upozornil na to, že jedním ze zásadních požadavků pro pokračování rozhovorů je zajištění svobody tisku v Turecku. Ankara je v poslední době terčem ostré kritiky zejména nevládních organizací, že zejména proti opozičním médiím nevybíravě zasahuje a novináře šikanuje například vazebním stíháním pro údajnou podporu terorismu.

Zrovna dnes turecká justice předala pod "dočasnou administrativní" kontrolu státu další opoziční médium kritizující zejména Erdogana. Redakce postiženého deníku Zaman to označila za "konec svobody tisku v Turecku".

Předseda Evropské rady Donald Tusk, který se dnes v Istanbulu sešel s tureckým prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem, vyjádřil názor, že poprvé od počátku migrační krize vidí vznikající evropský konsensus. Uvedl to v dopise, kterým pozval lídry zemí EU na pondělní summit s Tureckem.

Opatření pro zvládnutí migrační krize | Foto: Český rozhlas

ČTK, ČRo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme