V návrhu protikuřáckého zákona je i možnost testovat děti na drogy a alkohol bez souhlasu rodičů

Mohli by učitelé bez souhlasu rodičů testovat jejich nezletilé děti na drogy nebo alkohol? Takový návrh obsahuje takzvaný protikuřácký zákon, který projednává sněmovna. Navrhovatelem je ministerstvo zdravotnictví podpořené resortem školství, které argumentuje nárůstem problémových žáků. Proti jsou naopak mnozí drogoví odborníci, kteří se léčbou problémových žáků zabývají.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Drogový tester, test na drogy

Drogový tester, test na drogy | Foto: Filip Jandourek

Za čtyřicet let praxe zažil ředitel SOU Ohradní v Praze Karel Dvořák spoustu výtečníků a testy použil i bez souhlasu rodičů. Takže nový zákon vítá. Je tu ovšem řada rodičů, kteří to nechtějí, říká brněnský psycholog Pavel Nepustil:

Přehrát

00:00 / 00:00

V návrhu protikuřáckého zákona z pera ministerstva zdravotnictví je i možnost testovat děti na drogy a alkohol bez souhlasu rodičů. Natáčel o tom Lubomír Smatana

„Výjimečné případy se mohou stát maximálně při praxích na učilištích, kde má žák obsluhovat nějaký stroj. Při běžném vyučování není testování žádným nástrojem prevence, ale spíše represe.“

Nepustil organizuje petici, kterou zatím podepsala necelá tisícovka lidí.

Testování žáků bez souhlasu rodičů prosazuje náměstkyně ministra zdravotnictví Lenka Teska Arnoštová z ČSSD:

„Víme, že některá školská zařízení už toto testování provádí. S ministerstvem školství pracujeme na společné metodice, abychom tyto případy specifikovali. Nejedná se o žádné plošné testování, ale individuální výjimečné případy.“

I tak ale resort zdravotnictví naráží na drogové odborníky, kteří návrh odmítají. Premiérův poradce pro drogy Tomáš Zábranský dokonce podepsal petici. Proti je i šéf vládního střediska pro monitorování drog a závislostí Viktor Mravčík.

„Je to velmi kontroverzní. Budí to pak mylný dojem u vedení škol, že dělá dostatek pro to, aby se drogy na škole nevyskytovaly. Odvádí to pozornost od provádění efektivních preventivních programů,“ říká Mravčík.

Některé školy si umějí poradit bez nových paragrafů. Postupují tak, že si vyžádají souhlas rodičů už předběžně třeba na začátku školního roku a záleží na rodičích, jak se k tomu postaví. I to ale nepovažuje Viktor Mravčík za šťastné řešení.

Ľubomír Smatana Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme