Soukalová má malý křišťálový glóbus a zvýšila náskok v hodnocení SP

Ani kolize s ruskou soupeřkou po druhé střelbě nesebrala Gabriele Soukalové malý křišťálový glóbus za sprint biatlonistek. V přímém souboji s francouzkou Marií Dorinovou-Habertovou navíc zvýšila náskok v celkovém pořadí Světového poháru. V závodě skončila druhá o tři sekundy za Kaisou Mäkäräinenovou.

Gabriela Soukalová při střelbě

Gabriela Soukalová při střelbě | Foto: (C) Český biatlon, Petr Slavík

V Chanty-Mansijsku se rozhoduje o velkém křišťálovém glóbu. Gabriela Soukalová měla v redukovaném pořadí náskok 34 bodů na Marii Dorinovou Habertovou, navíc do závodu startovala 10 minut za Francouzkou.

Soukalová tak měla přehled o dění na trati, kde ji soupeřka jednou chybou na střelbě dala velkou výhodu. Biatlonistka z Jablonce naopak zastřílela obě položky jistě a čistě.

Při odjezdu ze druhé střelby se srazila s Ruskou Slepcovovou, ztratila tak pár vteřin, které ji chyběly v cíli na vítězství, v závěrečném okruhu totiž byla rychlejší Finka Kaisa Mäkäräinenová. Rozdíl mezi první a druhou závodnicí v cíli byl tři vteřiny a jedna desetina.

Podstatnější ale byl 42sekundový náskok na Marii Dorinovou-Habertovou, která skončila desátá. V cíli tak Soukalová mohla slavit zisk malého křišťálového glóbu za sprint a zvýšení náskoku v celkovém pořadí. Ten v redukovaném pořadí před posledními dvěma závody činí 57 bodů.

Ostatním Češkám se nedařilo hlavně na střelnici. Veronika Vítková toužila po svém prvním umístění na stupních vítězů v sezoně, ale udělala tři chyby a skončila s dvouminutovou ztrátou mimo bodované pozice.

Lucie Charvátová taktéž s třemi chybami byla rychlejší na trati a umístila se na přelomu třetí a čtvrté desítky. Body těsně unikly Jessice Jislové.

Výsledky finále SP v biatlonu v Chanty Mansijsku

Ženy - sprint (7,5 km): 1. Mäkäräinenová (Fin.) 20:42,3 (1 tr. okruh), 2. Soukalová (ČR) +3,1 (0), 3. Olsbuová (Nor.) +4,8 (0), 4. Braisazová (Fr.) +24,2 (0), 5. Wiererová (It.) +27,8 (0), 6. Preussová (Něm.) +32,2 (1), 7. Pidhrušná (Ukr.) +33,9 (0), 8. Bescondová (Fr.) +37,0 (1), 9. Skardinová (Běl.) +41,6 (0), 10. Dorinová Habertová (Fr.) +44,6 (1), ...30. Charvátová +1:26,8 (3), 42. Jislová +1:53,3 (1), 46. Vítková +1:55,9 (3), 69. Tomešová (všechny ČR) +3:06,4 (3).

Konečné pořadí sprintu (po 9 závodech): 1. Soukalová 413, 2. Dorinová Habertová 336, 3. Wiererová 327, 4. Mäkäräinenová 309, 5. Pidhrušná 299, 6. Hildebrandová (Něm.) 275, 7. Vítková 238, ...28. Charvátová 105, 31. Puskarčíková 97, 77. Landová 13, 86. Jislová (všechny ČR) 7.

Průběžné pořadí SP (po 24 z 26 závodů): 1. Soukalová 1093, 2. Dorinová Habertová 1001, 3. Wiererová 929, 4. Mäkäräinenová 845, 5. Hildebrandová 765, 6. Dahlmeierová (Něm.) 761, ...8. Vítková 703, 28. Puskarčíková 292, 30. Charvátová 224, 77. Landová 22, 92. Jislová 7.