Andor Šándor: Máme zóny, do kterých se policie bojí jít i ve dne

22. březen 2016

Rozhovor s bezpečnostním analytikem o městských komunitách, které policie neumí (anebo se dokonce bojí) infiltrovat. A o selhální belgické policie. Probíhal právě ve chvíli, kdy bruselským letištěm a metrem otřásla série explozí.

Belgická policie dopadla islámského radikála Salama Abdeslama, účastníka útoků v Paříži. Ukazuje se, že nejhledanější muž Evropy celou dobu neopustil Brusel a ukrýval se nedaleko bytu svých rodičů. „Je evidentní, že jsme si v západní Evropě vytvořili komunity, do kterých se neumíme dostat,“ říká na to bezpečnostní analytik Andor Šándor.

„Máme malý počet muslimů jako policistů, malý počet muslimů v tajných službách, kteří by té komunitě lépe rozuměli a měli do ní lepší přístup než my s našimi obličeji,“ vypočítává. „Taky získat radikální muslimy ke spolupráci jako informátory není vůbec jednoduché.“

Mnohaletý hřích policie

Kritická situace se navíc netýká jen muslimů. „Ale taky třeba Vietnamců, Číňanů a dalším. Vytvářejí ve velkých západních městech komunity, které se obtížně infiltrují. Pak slyšíme, že se Abdeslam procházel po ulici, objednával pizzu. Lidé ho viděli, ale policie se to nedozvěděla.“

Belgická policie sama připustila, že v Molenbeeku selhala. Už 10 let prý ví, že se tam děje něco divného. „Není přece přípustné říkat, že máme tzv. No go zóny, do kterých se policie bojí jít i ve dne. To je opravdu fatální selhání státu, které ale nemá co dělat s penentrováním těch komunit.“

Proč nás nenávidí až třetí generace?

Podle bezpečnostního analytika se situaci nedaří řešit proto, že neřešíme příčiny. „Proč nás lidi ve třetím pokolení nenávidí? Proč nenávidí náš způsob života? Proč se nám chtějí mstít a ještě tomu způsobem, jakým to dělají?“ ptá se. „Musíme pochopit, proč 75 % vězňů ve Francii jsou muslimové.“

Logo

Věznice jsou podle něj totiž nejlepším místem k radikalizaci lidí. Ostatně se to teď ukazuje v Iráku nebo Sýrii, kde se různé opoziční skupiny vytvářejí na základě společných vězňů. „Jak si ve vězení, kde byli za drobné delikty, tu buňku vytvořili, tak ji v poli přeorganizovali na bojovou skupinu.“

Jak vypadá mediální válka televizí al-Džazíra nebo al-Arabíja? Co víme o tom, jak IS operuje v Evropě? Jak IS vlastně vznikl? Poslechněte si ze záznamu v Archivu pořadů.

autoři: zis , rota , Andor Šándor
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.