Michal Kroužel byl v Černobylu, Kosovu a na Madeiře. Poznal tři evropské exotiky

29. březen 2016

Fotograf a šéfredaktor cestovatelského serveru Pohora Michal Kroužel shrnuje v Casablance tři méně obvyklé evropské destinace, které v poslední době navštívil.

Černobylská elektrárna je 2 km od města Pripjať u hranic Ukrajiny s Běloruskem. 26. dubna 1986 v ní došlo k explozi jednoho z reaktorů, do vzduchu se uvolnil radioaktivní mrak, byly těžce kontaminovány rozsáhlé oblasti Ukrajiny, Běloruska a Ruska a havárie si vynutila přesídlení víc než 350 000 lidí. Dnes je vyznačená zóna kolem elektrárny a města Pripjať přístupná s povolením a řada ukrajinských, polských i českých cestovních agentur tam pořádá zájezdy pro ty, kteří chtějí zkusit tento speciální zážitek. Michal Kroužel byl na místě už dvakrát. „Velký zážitek je vidět v černobylské zóně společenské budovy – opuštěné hotely, kina a podobně. Ale také továrnu, která údajně měla vyrábět rádia. Nejspíš ale kryla vojenský nukleární program. A byla udržovaná v provozu až do roku 1994!“

03597382.jpeg

Kosovo je naproti tomu mladá země, která usiluje o národnostní i náboženskou stabilitu a rozvoj turistického ruchu. V zemi se potkává islám s pravoslavím. Michal Kroužel v Prizrenu zažil oslavy Halloweenu i návštěvu muslimské školy tekke. „Kosovská kuchyně je úžasná, a navíc velmi levná. A chci se ještě vrátit do kosovských hor,“ plánuje Michal. A Madeira, portugalský ostrov na opačném konci Evropy, je exotikou především kvůli své přírodní stránce. „Madeira mi připomněla víc Vietnam nebo Nový Zéland než evropskou flóru,“ říká o ostrově s klimatickými specifiky, 16 druhy maracuji i výrazným horským hřebenem.

Podívejte se na fotky Michala Kroužela a poslechněte si záznam vysílání. Další fotky najdete třeba i na jeho webu.

03597381.jpeg
03597380.jpeg
03597379.jpeg
autor: Pavel Sladký
Spustit audio

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.