Chcete pracovat v sousedním Sasku? Bez němčiny na to zapomeňte

28. březen 2016

Nabídka práce v Německu je pro Čechy stále velkým lákadlem. Zejména pro obyvatele Ústeckého kraje, kde je vysoká nezaměstnanost. Překážkou ale často bývá špatná nebo žádná znalost němčiny.

Němečtí zaměstnavatelé nabízejí kromě vyšších platů i další výhody, například přídavky na děti. Mají nedostatek pracovníků a tedy i zájem o občany České republiky. „Ale úspěšnost v tom, kolik tady skutečně najdou budoucích zaměstnanců, není kvůli neznalosti němčiny velká. To ovšem neznamená, že by jejich zájem klesl,“ říká Jaroslav Kunc z krajského úřadu práce v Ústí nad Labem.

Za stejnou práci si u našich sousedů lidé přijdou na několikanásobně více peněz. A to je mnohdy hlavní motivací. Byla i pro kuchaře z Děčína Jaroslava Vydru, který za prací do Německa dojíždí pouhých 24 kilometrů. „Ty peníze, co máme v Německu, nám tady v Česku nikdo nedá. Tady kuchař v průměru má tak dvanáct, patnáct tisíc,“ upozorňuje.

Podle Jaroslava Kunce nabízí úřad práce uchazečům i zájemcům o práci rekvalifikace němčiny zaměřené na konkrétní obor. „V rámci regionálního projektu máme novinku pro mladé do třiceti let, kterou plánujeme hlavně ve spolupráci s Německem. Jde o zahraniční stáže a těm bude předcházet intenzivní jazykový kurz,“ vysvětluje Kunc.

Němčinu je přitom možné se začít učit už od raného věku. Například v Litoměřicích od roku 2013 zřizuje tamní biskupství česko-německou mateřskou školu. Jakým způsobem tam dětem vštěpují základy německého jazyka, vysvětluje ředitel Jaroslav Sriženec: „V první roce jsme se snažili děti učit jako pedagogové. Ale pro takto malé děti to moc nemělo smysl. Tak jsme se tento rok zaměřili na fráze a slovíčka, která se používají v určitých situacích.“

Kariéra - práce - po studiu

Vedoucí katedry germanistky na ústecké univerzitě Renata Cornejo je ráda, že školky s tímto zaměřením v regionu existují. Vidí ale rezervy: „Problém celého systému školství je, že ti, kteří mají zájem o jazyk od raného věku, nemají šanci později pokračovat třeba na střední škole na té úrovni, na jaké už jsou.“

Jisté je, že umět německy v regionu s nejvyšší nezaměstnaností v zemi a zároveň blízko německých hranic se do budoucna může vyplatit

autor: Tomáš Kopecký
Spustit audio