Když dá Veolia 400 milionů, s radostí ceny vodného a stočného snížíme, tvrdí pražská radní

31. březen 2016

Od prvního dubna se Pražanům zdraží vodné a stočné. Proč vlastně? V jakém stavu jsou trubky pod metropolí, a jak velké investice vyžadují? Měly by se změnit smluvní vztahy mezi městem a Pražskými vodovody a kanalizacemi (PVK) vlastněnými francouzskou společností?

„Prodej vodovodní a kanalizační sítě zahraniční firmě úplně šťastný krok nebyl,“ uvedla v pořadu Pro a proti radní hlavního města Prahy Jana Plamínková (Starostové a nezávislí).

Nepodařilo se dohnat dluh, který vodovodní síť měla. „Do těch trubek se dostatečně neinvestovalo.“

Proč ale hlavní město Praha odmítlo dvoumiliardovou investici od PVK, potažmo Veolie?

„Pražská vodohospodářská společnost (PVS) reagovala téměř okamžitě,“ tvrdí radní. „Nabídka nebyla ale tak jednoznačná. Bylo to 180 milionů ročně, ovšem s tím, že by částku musely ještě schválit orgány Veolie, čili nabídka nebyla závazná.“

Navíc podle Plamínkové obsahovala nejasná druhý odstavec, podle kterého by se musely celkově přenastavit vztahy mezi všemi stranami.

„Veolia nabídla roční zvýšení nájemného do roku 2028, což dává ony 2 miliardy. Problém je, že my ty peníze potřebujeme získat nyní,“ vysvětlila radní.


Plamínková: „Peníze na rekonstrukci vodovodů a kanalizací i na opravu čistírny vody potřebujeme někde vzít. Pokud bude Veolia nebo PVK ochotna dát 400 milionů korun ročně ze zisků, které v současné době posílá do Francie, my s radostí cenu opět snížíme.“

Ředitel Pražských vodovodů a kanalizací Petr Mrkos je přesvědčen, že kdyby Veolia do Prahy nepřišla, nebyly zákaznické služby i technologie na takové úrovni jako dnes. „A cena by byla docela určitě stejná.“


Mrkos: „Náš čistý zisk v minulém roce byl 500 milionů korun, takže pokud řekneme, že z něj 180 milionů dáme na navýšení nájemného, tak mi to přijde jako poměrně velkorysá nabídka. Myslím, že o 180 milionech stojí za to debatovat. Pokud tuto částku bereme v kontextu aktuálního navýšení, tak mohlo být třeba jen poloviční, pokud by se využila naše nabídka.“

Důvody pro zdražení Pražanům zde prý jsou. „Praha má vodu v poměru k příjmu domácnosti levnou.“

„A do budoucna bude ještě docházet ke zvyšování ceny vodního a stočného, protože bude o dotaci žádat Želivka,“ naznačil další vývoj cen vodného a stočného ředitel.

Tomu se nelíbí, jak na nabídku PVK reagovala Pražská vodohospodářská společnost. „My jsme dostali od PVS odpověď, že se jim nabídka zdá neurčitá, ale od té doby neproběhlo žádné jednání.

Ředitel považuje dvě miliardy korun, o kterých je řeč, za hodné toho „sednout si ke stolu a říct si, v čem je naše nabídka nejasná.“

„Nebo naopak bychom mohli přinést dalších 180 milionů korun, které by už teď umožnily generovat zdroje. A pokud je nabízíme ze zisku, tak myslím, že to rozhodně není nabídka, která by byla zanedbatelná,“ shrnul Petr Mrkos.

autoři: luv , oci
Spustit audio