Poznejte lépe internetovou generaci, vybízí producentka ČT k zapojení do projektu Generation What

5. duben 2016

Cestománie, Manželské etudy nebo Game page. Nejen za těmito cykly stojí kreativní producentka ČT Alena Müllerová. V hlavě má hodně nápadů a jen lituje, že nemá moc času na svého velkého koníčka: psaní.

Co se pod funkcí kreativní producentky skrývá? „Vedu tvůrčí skupinu, která oslovuje autory a hledá nápady, které budou pro lidi zajímavé,“ vysvětluje Alena Müllerová. Pod jejím vedením vznikly úspěšné seriály jako Rybí legendy Jakuba Wagnera, Cestománie, Sama doma nebo Život je ples.

Pokračování cyklu GEN

Na který z nich je nejvíc pyšná? „Za dokument Olga jsme získali Českého lva. Dělala jsem Život podle Václava Havla. Taky jsme spolu s Ivetou Toušlovou přivedly do televize 13. komnatu,“ loví v paměti. Tenhle cyklus vydržel na obrazovce 10 let. „Snaží se ukázat i, jak se dají problémy překonat.“

Aktuálně chystá pokračování GENU. „Budeme točit zřejmě asi 100 dalších dílů. Osobností, které si GEN zaslouží, je spousta. Budou tam lidé z různých oborů. Nejen herci a celebrity. Budou tam vědci, sportovci a měli by to být lidi, kteří opravdu něco významného a důležitého přinesli.“

O internetových lidech

Generation What

Už brzy (11. dubna) taky spustí společný projekt České televize a Českého rozhlasu: Generation What. Název napovídá pátrání po poznání generace, která se v tisku někdy taky označuje jako „generace Y“.

„Je to evropský projekt. Podílí se na něm řada zemí. Bude trvat několik měsíců. Je to velký sociologický výzkum generace, která vyrůstala s internetem.“ Projekt odstartuje nejdříve na internetu, kde dotazované čekají otázky „jací jsou, jak to mají s rodinou, jestli by si dali s rodiči jointa“ apod.

Čtěte také

„Z výsledků se budou připravovat například dokumenty,“ slibuje Müllerová. Projekt byl úspěšný ve Francii, kde se ho zúčastnilo desítky tisíc mladých lidí. Projekt proběhne hlavně ve spolupráci s Rádiem Wave. Ale propagace bude probíhat v rozhlase na všech stanicích a v televizi na všech kanálech.

Místo ranní kávy psaní

Alena Müllerová je taky spisovatelkou a publicistkou. Jak říká, píše pořád, ale na psaní má málo času. „Takže ráno vstanu a chvíli píšu. Proto mi to trvá dlouho.“ Její prvotinou byl Odporný svět. „Asi to nebyl nejšťastnější název pro knížku. Když teď sama vymýšlím názvy pro pořady, snažím se být pozitivní.“

Alena Müllerová

Zrovna vydává psychologický román Muž ve střídavé péči. Je částečně autobiografický. „Je tam příběh mého syna, který měl těžkou nehodu a byl dlouho v bezvědomí. Uvědomila jsem si, jak taková věc ovlivní život rodiny.“

Začátky s Třeštíkovou

Alena Müllerová studovala scenáristiku na FAMU. Nastoupila do Krátkého Filmu a tam se potkala s dokumentaristkou Helenou Třeštíkovou. „Porozuměli jsme si a začali spolu dělat časosběrné dokumenty.“

O čem je seriál Trapný padesátky? Co Čt chystá do budoucna? Dá se vymyslet ještě něco nového? Více uslyšíte v Archivu pořadů.

autoři: eh , Jan Rosák
Spustit audio