Zeman ocenil policisty za zásah při návštěvě čínského prezidenta i 17. listopadu

Prezident Miloš Zeman dnes na Hradě poděkoval policistům za zásahy při nedávné návštěvě čínského prezidenta Si Ťin-pchinga i při loňské oslavě 17. listopadu. Některé zákroky policie během obou akcí se staly terčem kritiky. Pravicová opozice chce kvůli postupu policie při návštěvě čínského prezidenta svolat mimořádnou schůzi sněmovny.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policie zadržela 12 lidí, kteří na Evropské třídě vyměnili několik čínských vlajek za tibetské

Policie zadržela 12 lidí, kteří na Evropské třídě vyměnili několik čínských vlajek za tibetské | Foto: Filip Jandourek

„Vyjádřil vděčnost a poděkování Policii ČR za její profesionální přístup a za zásahy jak 17. listopadu minulého roku, tak nyní při státní návštěvě prezidenta Čínské lidové republiky,“ řekl Českému rozhlasu prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček.

„Pan prezident uvedl: Je špatný ten, kdo se nedokáže zastat svých podřízených a je špatný ten, kdo se jim bojí vyjádřit svoji úctu jenom proto, aby ho často podplacená média neznemožnila,“ uvedl Ovčáček.

Ze zákroků během návštěvy čínského prezidenta se největší kritiky dostalo incidentu na pražské FAMU, kterou kvůli vyvěšení tibetské vlajky navštívili policisté. Policejní prezident Tuhý se za jejich postup omluvil vedení školy a označil ho za „nevhodný a nadbytečný“. Dva policisté teď čelí kárnému řízení.

Kromě incidentu na FAMU zasahovala policie v souvislosti s návštěvou čínského prezidenta ve dnech 28. až 30. března v řadě případů, a to proti odpůrcům i příznivcům prezidenta. Ministr vnitra Chovanec odmítá, že by přitom policisté stranili Číňanům. Kritici ale hovoří o bezdůvodné šikaně některých odpůrců čínského prezidenta.

Na politické scéně se také probírá incident, při kterém policisté při návštěvě čínského prezidenta zamezili lidem vstoupit na Hradčanské náměstí, kde se měla uskutečnit ohlášená demonstrace na podporu Tibetu. Jedním z politiků, který chtěl na náměstí jít, byl předseda TOP 09 Miroslav Kalousek.

Kalousek dnes ve Dvaceti minutách Radiožurnálu naznačil, že policie možná pracovala na politickou objednávku z Hradu. „Do jaké míry v tom participoval ministr vnitra, policejní prezident, já nevím, ale od toho je Poslanecká sněmovna, abychom tam tu debatu vedli. Aby se ministr vnitra pokusil obhájit nebo označit ty, kteří za to mohou,“ popsal.

Právě do předsedy TOP 09 se na dnešní akci na Hradě znovu opřel i prezident. „Je třeba odlišit lidi, kteří svobodně vyjadřují svůj názor od různých Kalousků, kteří se pouze zviditelňují šaškovskými akcemi,“ řekl k incidentu Miloš Zeman.

Zeman přirovnal policisty k psychiatrům

„(Policie) jednala naprosto správně, jestliže při příležitosti návštěvy druhého nejvýznamnějšího muže planety uzavřela některé prostory v okolí Hradu, aby nevyvolala riziko ohrožení jeho bezpečnosti. Toto vše by měli duševně normální lidé pochopit,“ prohlásil prezident.

„Váš nevděčný úděl, často spočívá v tom, že bráníte projevu duševně nenormálních lidí a v tom jste tak trochu podobní psychiatrům,“ dodal Zeman v projevu k policistům.

Policie nyní prověřuje celé bezpečnostní opatření a chce vyhodnotit, jestli při některých situacích chybovala. Výsledky interního policejního vyšetřování by měly být známy do konce týdne.

Kritiku vyvolal i zásah policistů při loňském výročí 17. listopadu, během něhož Zeman vystoupil na Albertově po boku šéfa extremistického Bloku proti islámu Martina Konvičky. Policie na místo odmítla vpustit zástupce studentů, kteří chtěli ke zdejšímu památníku položit květiny. Studenti si tak výročí 17. listopadu mohli na Albertově připomenout až o pět dní později.

ČTK, ČRo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme