Umíme transplantovat dělohu? Odpovídá odborník na transplantace Miloš Adamec

29. duben 2016

Transplantacím se věnuje už od začátku kariéry. Podle něj motorkáři rozhodně nejsou nejčastějšími dárci orgánů. Přečtěte si proč.

„Když jsem první operaci dodělal, tak jsem si to vůbec nepamatoval. Jel jsem jako stroj. Ze začátku to člověk hodně prožívá.“ Dnes jich má na svém kontě víc než tisíc. A pocity se změnily. Tvrdí, že musely. „Musí to být rutina. Nesmí to už být nikdy jako poprvé.“

Co se nedaří

První úspěšná transplantace ledviny proběhla teprve v roce 1954. I když myšlenka s nahrazováním orgánů je hodně stará. „Ale lékaři si museli najít imunologické léky, aby tělo ten orgán přijalo,“ vysvětluje Miloš Adamec. Dnes se nahrazují všechny možné orgány jako ledviny, játra, plíce...

„V běhu jsou transplantace tenkého střeva a uvažuje se o transplantaci dělohy. Ale ty jsou zatím ve vývoji. Výsledky totiž zatím nejsou dobré.“ Češi rozhodně s výzkumem pomáhají. Jako dárci. „ 90 % populace souhlasí s dárcovstvím po své smrti. Jsme na jednom z předních míst v Evropě.“

Obchod s orgány

Pořád ale zůstává tisíc pacientů, kteří jsou na čekací listině. „Kdyby dárců bylo víc, bylo bychom ještě raději.“ Kdo může být dárcem? „U zemřelých to může být kdokoli, kdo neřekl, že nesouhlasí. Je vyšetřen, aby neměl nějaké závažné onemocnění. A věková hranice už v podstatě není,“ říká chirurg.

„Hodně se mluví o obchodu s orgány a snažíme se, aby to ČR úplně minulo. Všechny transplantace a orgány registrujeme. A že se někde ve světě transplantují orgány chudých lidí těm bohatým, to je bohužel pravda.“

Miloš Adamec

Láska k motorkám je riziková

Je lékařem, chirurgem a taky sportovcem (pokud motorky patří ke sportu). „Motorka je o rychlosti, takže těm silničním závidím tu rychlost. Ale já jsem jezdec na chopperu.“ Motorkářství je rizikové. Adamec ale popírá zažitou představu, že motorkáři jsou častými dárci orgánů.

„Když se nabourají, tak mají často poškozené orgány. Takže určitě ne,“ uvádí vše na správnou míru s dovětkem, že kdyby se jemu samotnému něco stalo, nechal by si transplantaci provést u nás. „Vím, že tu jsou šikovní chirurgové. Nebál bych se.“

Jak dlouho se čeká na transplantaci? Jak dlouho trvají operace a jak početný je tým? Jak je to s transplantacemi v USA? Více uslyšíte v Archivu pořadů.

autoři: eh , Stáňa Lekešová
Spustit audio