Alkohol není rizikovým faktorem vzniku rakoviny. A je nebezpečné ho úplně potlačit, říká lékař

3. květen 2016

Obecně platí, že za zvýšeným výskytem rakoviny může životní styl. Přejídání se a alkohol. Julius Šičák z IKEM to uvádí na pravou míru.

Julius Špičák je lékař a přednosta Kliniky hepatogastroenterologie v IKEM. Jako specialista vybudoval Centrum pro choroby dutiny břišní. Při práci mu dělá největší starosti slinivka břišní. Protože nádorů slinivky přibývá. „A jsou těžko léčitelné.“

Počáteční symptomy jsou totiž těžko identifikovatelné. Když lékaři tumor objeví, na slinivce už bývají metastázy. „Výskyt vážných onemocnění stoupá. Na druhou stranu umíme více léčit.“ Za rozšíření rakoviny může bezesporu životní styl: přejídání se a alkohol.

Alkohol vs. nemoci

„Obezita zvyšuje riziko všech nádorů. Je to rizikový faktor, i když to není absolutní faktor. Alkohol míří na slinivku, ale není rizikovým faktorem nádoru.“ Určitě prý ale stojí za chronickým zánětem slinivky. „V zemích, kde se nepije, tento problém není.“

Rozhodně ale nedoporučuje se alkoholu úplně vzdávat: „Chceme mít trošku drogu a něčím si zpříjemnit život. Je nebezpečné to úplně potlačit, protože jak se se opakovaně prokázalo, najdeme si jinou a daleko horší závislost,“ říká Špičák.

Julius Špičák

Co chybí českému zdravotnictví?

Naštěstí tu pořád máme české zdravotnictví. „Situace v něm se opravdu zhoršila. Řekl bych ale, že poskytuje hodně muziky a je efektivní. Podívejte se k sousedům. Ve srovnání s nimi to české funguje. Pravda je, že se v něm utopí velké peníze,“ uvažuje nahlas Julius Špičák.

„Chybí tu motivační prvek a novinky se zavádějí pomalu.“ Za odchody lékařů do ciziny ale podle něj nejsou jen mzdy. Špičák odsuzuje taky vysokou byrokratickou zátěž zdravotnického personálu. Zkrátka a dobře: „Zdravotnictví nikdy není hotovo. Nikdy s ním není spokojenost. Všude je to obrovský reálný a politický problém.“

Nemocnice vs. pacient

Současné vztahy mezi lékařem a pacientem se mu těžko posuzují. „Pro pacienta je to vždycky stres a personál s tím musí počítat. Tlak na zdravotní sestry je v tomto ohledu obrovský.“

Tím spíš, že pacienti si dnes na internetu spoustu informací najdou. „Je to neodvratné a v zásadě i správné. Ale pacient těm informacím neumí dát hierarchii.“

Stanislava Lekešová a Julius Špičák

Jablko nepadlo daleko od stromu

Rodiče a celá jeho rodina jsou lékaři. „Nechtěl jsem za minulého režimu dělat obor spjatý s politikou, takže ta medicína z toho vyšla přirozeně.“ Přiznává, že medicína je těžké studium.

„A je těžké dosáhnout mezinárodní úrovně. Chce to hodně úsilí. Ale ta práce může člověka naplňovat.“ Oddanost práci je vysoká, ale na koníčky a sport si lékaři čas skoro vždycky najdou. „Vidím to jako potřebu relaxace. Profesor Pirk by se pod to určitě podepsal,“ usmívá se Julius Špičák.

Jak je to u nás s alkoholismem? Je zdravé pít červené víno? Co říkají statistiky? Více uslyšíte v Archivu pořadů.

autoři: eh , Stáňa Lekešová
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.