Národní divadlo vydražilo za 290 milionů bývalou provozní budovu Nové scény

Bývalou provozní budovu Národního divadla dnes zástupci první české scény získali zpět. Vydražili ji za 290,05 milionu korun ve více než hodinové dražbě. Cena o více než 200 milionů překonala vyvolávací cenu stanovenou na 87 milionů. Odhadní cena byla 124 miliony korun. Do dražby šla dlouhodobě nevyužívaná budova kvůli insolvenci společnosti Themos, která ji poslední léta vlastnila.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V Praze se dražila někdejší provozní budova Národního divadla, kterou vlastnila společnost Themos

V Praze se dražila někdejší provozní budova Národního divadla, kterou vlastnila společnost Themos | Zdroj: ČTK

Dnešní dražby se zúčastnilo pět zájemců, aktivně dražili tři. Příhozy byly stanoveny na 50 000 korun, dražitelé ale přihazovali i několik milionů, a to až do závěru aukce. Ředitel Národního divadla Jan Burian, který sám dražil, přidával nabídky většinou po 50 000 korun.

Dosažená cena se musí zaplatit do 13. července. Po zaplacení vlastnictví na nového majitele nemovitost přechází k okamžiku přidělení příklepu, řekl za dražební společnost Prokonzulta Jaroslav Hradil, který dnešní dražbu vedl.

O jejím konání rozhodl insolvenční správce Themosu na pokyn firmy Glory Daze, v Česku neznámého zajištěného věřitele z Britských Panenských ostrovů. Společnost Glory Daze má k budově zástavní právo. Pohledávka pochází z úvěru, který firmě Themos v roce 1994 dala Agrobanka.

Kauza kolem budovy Themos trvala od roku 1990. Voršilky v té době dostaly od státu provozní budovu Nové scény v restituci. Později se přišlo na to, že vrácena byla nedopatřením.

Řádové sestry však nemovitost mezitím prodaly Themosu a ten vyzval Národní divadlo k vystěhování. Parlament tehdy trval na vyvlastnění a Národní divadlo vedlo soudní spory s majitelem. Budova se pak stala předmětem konkurzní podstaty.

Většinovým vlastníkem zkrachovalého Themosu jsou od roku 2009 nepřímo dvě kyperské společnosti s neznámými vlastníky. Do insolvence se Themos, jehož nejcennějším aktivem je právě provozní budova Národního divadla, dostal v roce 2013. Pozemek pod budovou ale stále patří voršilkám.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme