Nadávky, výhrůžky, násilí. Poskytovatelky sexuálních služeb čelí agresi

16. květen 2016

Devět z deseti žen, které poskytují erotické služby, čelilo při práci násilí. Zdrojem agrese může být instituce nebo člověk, násilí může být fyzické i psychické. Nadávky nebo vyhrůžky mohou být kombinované třeba s vynucováním sexu bez ochrany. Nejčastější násilné činy pak probíhají v interakci se zákazníkem. Podmínky práce žen v sexbyznysu zkoumala pro společnost Rozkoš bez rizika Petra Kutálková, která v rozhovoru popsala výsledky analýzy.

Podle odhadu Petry Kutálkové sexuální služby poskytuje v jednom okamžiku 10 000 až 13 000 žen. Z celkového hlediska je v sexbyznysu zaměstnáno mnohem více lidí, je nutné zohlednit i barmany, provozovatele nočních klubů a další. V neziskové organizaci Rozkoš bez rizika dostanou pomoc lidé, kteří při poskytování erotických služeb čelí často sociálním a zdravotním rizikům – mohou se zde nechat testovat na nakažení virem HIV, dostane se jim sociálních služeb a významnou součástí spolku je i informační a publikační činnost.

Velké téma je například stále otázka legalizace prostituce. Takový provoz není v České republice efektivně legislativně upraven, a proto se velké množství žen při násilném útoku raději neobrací ani na policii. „V Holandsku, kde je taková práce legální, jsou ženy registrované a tato profese má větší prestiž. U soudu se pak nezdráhají říct, kde pracují,“ říká Petra. „Na druhou stranu existuje mnoho vyhlášek, které poskytování sexuálních služeb zakazují, a to je velká komplikace, protože ve výzkumu nám několik žen explicitně řeklo, že se na policii neobrátily, anebo pouze jednou. Protože se jim stalo, že dostaly ještě pokutu a bylo jim řečeno, že si za napadení mohou samy,“ dodává Petra.

Poslechněte si celý rozhovor. Dozvíte se mimo jiné i to, proč se používá slovní spojení poskytovatelka erotických služeb nebo jaký je rozdíl mezi prostitucí dobrovolnou a se souhlasem.

Spustit audio

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.