Investigativní novinář Josef Klíma: Nejvíc mě štvala drzá arogance provinilých

18. červen 2016

Vypadá jako velmi dobrosrdečný člověk, ale umí jít za svým. Vlastní buldočí povahu a je právem považován za zakladatele české investigativní žurnalistiky. Josef Klíma je autorem stovek televizních reportáží, desítek knih a filmových scénářů.

Získal mimo jiné jedno z nejvyšších profesních ocenění, cenu filmové a televizní akademie Elsa, a to za scénář k filmu Svědomí Denisy Klánové. Je nositelem řady cen, třeba novinářské ceny Ferdinanda Peroutky nebo ceny Jana Beneše. Hned na úvod řekl, že má pocit, že je odsouván do tmy, ale postaví ho na nohy muzika, protože už 5 let hraje s kapelou, jeho dva vnoučci.

Cholerická povaha

Po 12 letech s ním ukončily spolupráci Lidové noviny, pro které psal sloupky. „Řekli mi, že je to jejich právo. – Tak jsem pochopil, že jsem asi třeba točil nějaké reportáže, které se nelíbily panu Babišovi, a jsou to jeho noviny. Tak takhle jsem si to nějakým způsobem přeložil,“ komentuje věc Klíma a dodává, že nečekal, že je Andrej Babiš takto malicherný, ale že se třeba mýlí.


V kauze Nagyová bylo od začátku jasné, že nemohla zneužít žádnou pravomoc, protože ji neměla – tu pravomoc měli ti generálové, které ona žádala o spolupráci. Bylo jasné, že obžalovat ji pro zneužití pravomoci je nesmysl. – Věci, které je nutné řešit, se neřeší způsobem, řekl bych, přirozeným a nejméně výbušným. JOSEF KLÍMA

Jeho žena ho nazvala cholerikem. Je cholerik, který se po výstupu omluví, nebo i mezi záchvaty tvrdí, že se rozčílil právem? „Já se potom omlouvám, že jsem tak vyjel, vypěnil, ale samozřejmě to bylo vždycky právem,“ říká Klíma se smíchem. Podle jeho názoru se člověk stářím nezklidňuje, ale doba mezi situací a „vypěněním“ se naopak zkracuje.

Reorganizace policie

K reorganizaci policie řekl, že do situace nevidí. „Osobně mě na tom zneklidňuje to, že ta reforma se najednou vynořila z čistého nebe. Přece reforma je něco, co se má připravovat, co se má podrobit nějaké diskusi: jednak ve výborech a jednak i v médiích. – Ale na druhou stranu jestli je pravda, že pan Šlachta donášel panu Babišovi, což má být jakoby podstatou té reformy, proto se má celá dělat, tak jestli je to pravda, tak je to taky špatně. Takže já to nevím, já se v tom nevyznám.“

Tím, že se za Šlachtu pere Andrej Babiš, mu dal podle Klímy „polibek smrti“, protože to vypadá, že mu byl hodně blízko. Celá reforma policie v něm budí stejný pocit, jako má veřejnost – pocit znechucení a také toho, že se zastavilo vyšetřování kriminálních kauz a útvary se šetří navzájem. „Zároveň sekundárně probíhá mocenský boj, protože tím ztratí mnoho moci určité křídlo státních zástupců,“ myslí si Klíma

Spoluzodpovědnost za novinářský stav

Když se chtěl Radek John vrátit z politiky zpět do investigativní žurnalistiky, reagoval na to Josef Klíma negativně, protože cítil spoluzodpovědnost za novinářský stav. Cítí ho i teď, když sleduje Babišova média? „Já tomu nemůžu zabránit, když si někdo bude chtít koupit média – můžu samozřejmě zbystřit, jestli se tam nevkrádá to cinknutí, jestli je to cinknutí viditelné nebo zůstává neviditelné, ale nemůžu proti tomu nic dělat.“

Radek John přichází na jednání koaličních stran o požadavcích VV na změny ve vládě

Byly doby, kdy dostával výhrůžky, ty už jsou ale podle jeho slov pryč. „Před pár lety jsem cíleně vycouval z té velké zločinnosti, z těch velkých kauz, kde se ukradne 300 milionů, 500 milionů a hraje v tom roli nějaké to podsvětí – nikoliv ze strachu, ale už mě to znechucovalo. Už jsem měl pocit, že se scházím jen s hnusnými lidmi, protože když se tomu chcete věnovat naplno, tak opravdu musíte o půlnoci, když vám zavolají, jet k nějaké benzinové pumpě u Liberce a tam vám někdo z podsvětí sdělí něco strašně tajného o někom jiném. – A najednou jsem si uvědomil, že žiju v hnusném světě, že už v něm žiju příliš dlouho a z vlastního pudu sebezáchovy jsem z toho vycouval.“

Měl někdy pocit marné práce? Co ho v dnešní době pálí? Komu straní v případu Kajínek? Poslechněte si celý rozhovor Barbory Tachecí s Josefem Klímou!

autoři: bta , jpr
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.