Pokud Británie zůstane součástí volného trhu, musí přece počítat i s volným pohybem osob, říká Prouza

27. červen 2016

Německý vicekancléř a předseda sociální demokracie Sigmar Gabriel médiím řekl, že Evropská unie neučiní Británii po referendu o brexitu žádné další nabídky, aby zemi v evropském bloku udržela. Jaká bude odpověď Česka?

„Naší prioritou je, aby Velká Británie co nejrychleji oznámila, že chce odejít, což se zatím nestalo. Nemůžeme začít vyjednávání, takže jsme tady ve vzduchoprázdnu, což je těžká situace pro obě strany,“ říká Tomáš Prouza, státní tajemník pro evropské záležitosti.

Podle něj má EU poměrně silné nástroje k tomu, aby Spojené království donutila dodržovat pravidla, dokud je stále jejím členem. Můžou to být pokuty udělené soudem, nebo i ztráta hlasovacího práva. „Pokud by Britové porušili svou tradici a přestali být právním státem se vším všudy, mohl by to být velmi silný impuls k tomu, aby se byznys ohlédl po novém evropském sídle.“


Stejné podmínky o volném pohybu osob platí i pro ostatní země, které jsou součástí volného trhu, jako Norsko nebo Švýcarsko. Pokud Británie bude chtít zůstat velkou silou v Evropě, a chtít obchodovat s Evropou, tak ale bude muset akceptovat to, že Evropané mohou v zemi volně žít a pracovat.TOMÁŠ PROUZA, státní tajemník pro evropské záležitosti

Imigranti z východní Evropy

The Sun přinesl reportáž z města Boston, kde vůbec největší procento lidí hlasovalo pro brexit. Cituje ty, kteří těžce nesou, že se v obchodech nedomluví anglicky, opakovaně mluví o Polácích, kterých je prý moc. Řada Britů pochopila referendum tak, že nyní zemi opustí všichni imigranti, především ti z východní Evropy.

Jak ale Prouza vysvětluje, taková představa je velmi naivní: „Pokud si to myslí na základě kampaně za odchod z EU, tak je jasné, že jim lhali. Tady musí platit reciprocita. To není tak, že si vyberu, co se mi líbí a na zbytek kašlu. Je to balíček, buďto všechny čtyři základní svobody, nebo žádná.“

Nové podmínky pro Česko?

Tomáš Prouza si myslí, že je absolutní nesmysl, abychom se snažili vyjednat si teď pro sebe nové podmínky: „V tuto chvíli jen kopat do báboviček a těšit se z toho, že se něco rozpadá, je ta nejnaivnější politika. Pokud bude někomu škodit, že je Evropa slabá, je to především Česká republika. Jsme exportní ekonomika a jsme velmi navázáni na eurozónu. Ta radost z toho, že se něco kazí, je úplně sebevražedná a nerozumím ji.“

Určité změny podle něj na místě jsou, jejich cílem by ale mělo být rychlejší fungování Evropské unie. Měli bychom se situaci snažit uklidnit a ne vyvolávat další, tentokrát institucionální krizi, dodává Prouza.

autoři: bum , per
Spustit audio