Rozhlas v Arktidě: Zastřelení medvěda se vyšetřuje jako vražda. Umět střílet se ale vyplatí

14. červenec 2016

Reportérka Českého rozhlasu Romana Lehmannová se na souostroví Špicberky připojila k expedici jihočeských vědců. Sledujte po celý týden její zajímavé reportáže z místa věčně zmrzlé půdy, ledovců a Severního ledového oceánu.

Expedice se v oblasti severního pólu denně vydává do arktické divočiny. Bez střeleckého kurzu a pušky ale nikdo ven nesmí. „Když už je lední medvěd fakt blízko vás, je nutné ho zastřelit. Je potřeba mít oči na stopkách, neustále medvěda sledovat, a když se rozběhne, jednat,“ říká Martin Lulák, šéf letní expedice Centra polární ekologie Jihočeské univerzity.


Zastřelení nebo pouhé postřelení medvěda nikdy nezůstane bez následků. „Vyšetřuje se to v podstatě jako vražda člověka. Vždy vyšlou forenzní tým a zrekonstruují situaci,“ vysvětluje Martin Lulák. Na medvěda může člověk vystřelit pouze v sebeobraně a nejblíže na čtyřicet metrů. Do té doby se ho musí snažit odradit třeba hlukem.

Při každé výpravě je třeba neustále sledovat krajinu, zda se poblíž medvěd nepotuluje. Na Špicberkách sice nerostou stromy ani vysoká tráva, ale zvířata se mohou skrývat za kameny. „Je skoro možné tady o toho medvěda zakopnout. On je špinavě bílý jako některé kameny. Dokud si tedy nejsem jistý, že je to skutečně kámen, dávám velký pozor,“ popisuje Martin Lulák.

Vědci Jihočeské univerzity jezdí do Arktidy již řadu let. Prvních pět let žádného medvěda nepotkali a trochu polevili v ostražitosti. Pak se jim to vymstilo. „První medvěd, se kterým jsme se setkali, na nás opravdu zaútočil. Skočil do vody a začal plavat k našemu člunu. Naštěstí motor běžel, zařadil jsem rychlost a ujeli jsme,“ vzpomíná parazitolog Oleg Ditrich.

„Po této zkušenosti jsme se vrátili k přísným pravidlům. Další setkání s medvědem už byla taková, že nás obtěžoval, když jsme byli v chatě. Potuloval se okolo, dobýval se do zásob,“ dodává.

Na Špicberkách připadá přibližně jeden lední medvěd na jednoho místního obyvatele. Místních tu žije asi dva a půl tisíce.

Všechny reportáže, fotky i videa z arktické expedice Romany Lehmannové najdete zde.

autor: Romana Lehmannová
Spustit audio