Babiš si mimo politiku loni vydělal 138 milionů. Schwarzenberg přes 68 milionů

Předseda hnutí ANO a ministr financí Andrej Babiš vykázal za loňský rok příjmy mimo politiku zhruba 137,9 milionu korun. Skoro 68,6 milionu korun si připsal čestný předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg. Bývalý ministr zahraničí si pořídil automobil značky Jaguar za více než 2,2 milionu a splácel hypotéku zhruba 10,4 milionu korun. Vyplývá to z jejich majetkových oznámení, které byly zpřístupněny ve sněmovním registru.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Andrej Babiš

Andrej Babiš | Foto: Filip Jandourek

Babiš, který vlastní mimo jiné skupinu Agrofert, a majitel rozsáhlého panství Schwarzenberg patří k poslancům s nejvyššími vykázanými příjmy. Nejvyšší příjem měl Babiš z dluhopisů Agrofertu, na úrocích z nich inkasoval přes 90 milionů korun. Více než 23 milionů vynesl předsedovi ANO prodej nemovitostí a přes 22 milionů vykázal jako výnosy z půjčky.

Babiš dostal i odměnu jako člen statutárního orgánu své německé firmy SKW Stickstoffwerke Piesteritz GmbH, a to zhruba 4200 eur. Tedy asi 114 tisíc korun.

Schwarzenberg inkasoval zhruba 34 milionů korun z dividend, 18 milionů z prodeje pozemků a přibližně 16 milionů z nájmů. Řádově statisícové příjmy má z německého a z rakouského důchodu. Několik pozemků, zejména lesních, loni i nabyl. Zaplatil za ně asi 350000 korun.

Z oznámení předsedy TOP 09 Miroslava Kalouska vyplývá, že loni žádné takzvané vedlejší příjmy neměl a nic si nepořídil. Předseda KDU-ČSL, vicepremiér Pavel Bělobrádek, koupil zhruba za 790000 korun byt, dalších asi 850000 vložil do rekonstrukce a vybavení. Předseda KSČM Vojtěch Filip si jako advokát přivydělal loni přibližně 15000 korun.

Údaje z majetkových prohlášení předsedy ČSSD a premiéra Bohuslava Sobotky a šéfa ODS Petra Fialy nebyly dnes dopoledne ve sněmovním registru ještě k dispozici, jejich oznámení se stále kontrolují.

První místopředseda ČSSD a ministr vnitra Milan Chovanec loni podle dokumentu investoval do nemovitostí. Koupil polovinu domu za 2,2 milionu korun, byt za 3,1 milionu a chatu za půl milionu korun. Jako zdroj peněz uvedl dlouhodobé úspory a u bytu i prodej akcií. Chovanec také dědil, a to reality, movité věci a hotovost v celkové výši zhruba 4,9 milionu korun.

Předseda hnutí Svoboda a přímá demokracie Tomio Okamura získal díky podnikání zhruba osm milionů korun. Šéf Úsvitu Miroslav Lidinský oznámení do sněmovního registru nedává, nevykonává totiž takovou politickou funkci, aby se na něho povinnost vztahovala. První místopředseda Úsvitu a šéf této sněmovní frakce Marek Černoch v oznámení uvedl, že měl hypotéku a úvěry v součtu zhruba za 4,5 milionu korun.

Prohlášení o majetku za loňský rok museli poslanci a další veřejní funkcionáři podat podle zákona do konce června. Povinnost podle informací předsedkyně mandátového a imunitního výboru Miroslavy Němcové z ODS splnili všichni, jichž se sněmovní registr týká. Část oznámení ještě členové výboru kontrolují, jejich obsah proto není dostupný.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme