Časovku na Tour de France vyhrál Dumoulin, Froome výrazně navýšil náskok na čele

Ani teroristický útok v Nice nezastavil program cyklistické Tour de France. Třináctou etapou byla časovka na 37,5 kilometru, kterou ovládl Nizozemec Tom Dumoulin z týmu Giant-Alpecin. Druhý dojel Chris Froome, který výrazně zvýšil náskok v čele celkového pořadí. Roman Kreuziger se posunul těsně za top 10.

Tom Dumoulin

Tom Dumoulin | Zdroj: Reuters

„Jsem šťastný ve velmi smutném dni. Ráno jsem se probudil a ptal se sám sebe, jestli pojedeme. Je šílené, co se stalo a úplně mi to kazí den. Ale jsem přesvědčený, že je dobře, že pokračujeme v závodě. Jsem rád, že jsem vyhrál, ale myslím na pozůstalé obětí z Nice,“ řekl po dojezdu časovky Tom Dumoulin.

Časovku na 37,5 kilometru zvládl ze všech nejrychleji. Pětadvacetiletý specialista na jízdu proti časomíře zvládl ve složitém větrném počasí za 50 minut a 15 sekund. Připsal si druhé etapové vítězství v letošním ročníku, vyhrál už horský dojezd do Andorry.

Minutu a tři sekundy ztratil muž ve žlutém. Chris Froome z týmu Sky si dnešním druhým místem navýšil své vedení na minutu a 47 sekund. Druhým mužem průběžného pořadí je dnes šestý Bauke Mollema.

Dobře časovku zajel také Roman Kreuziger, který se v průběžném pořadí posunul o tři místa a je jedenáctý, pouze 8 vteřin za elitní desítkou. Nejlepším Čechem v časovce byl Jan Bárta, který ji se ztrátou dvou a půl minuty na Dumoulina dokončil na 11. místě.

Cyklistický závod Tour de France - 13. etapa: časovka jednotlivců (37,5 km):
1. Dumoulin (Niz./Giant) 50:15, 2. Froome (Brit./Sky) -1:03, 3. Oliveira (Portug./Movistar) -1:31, 4. Coppel (Fr./IAM) -1:35, 5. Dennis (Austr./BMC) -1:41, 6. Mollema (Niz./Trek-Segafredo) -1:54, 7. Thomas (Brit./Sky) -2:00, 8. Izagirre (Šp./Movistar) -2:02, 9. Martin (Něm./Etixx-Quick-Step) -2:05, 10. Cummings (Brit./Dimension Data) -2:24, 11. Bárta (ČR/Bora Argon) -2:31, ...22. Kreuziger (ČR/Tinkoff) -3:13, 158. Vakoč (ČR/Etixx-Quick-Step) -8:38.
Průběžné pořadí:
1. Froome 58:02:51, 2. Mollema -1:47, 3. Yates (Brit./Orica) -2:45, 4. Quintana (Kol./Movistar) -2:59, 5. Valverde (Šp./Movistar) -3:17, 6. Van Garderen (USA/BMC) -3:19, 7. Bardet (Fr./AG2R) -4:04, 8. Porte (Austr./BMC) -4:27, 9. Martin (Ir./Etixx-Quick-Step) -5:03, 10. Aru (It./Astana) -5:16, 11. Kreuziger -5:24, ...99. Bárta -1:51:03, 130. Vakoč -2:09:05.