Je třeba pomoci Iráku, vzkazuje Zaorálek z jednání globální koalice proti Islámskému státu

Ve Spojených státech dnes začala jednání globální koalice proti tzv. Islámskému státu, která čítá přes šedesát zemí včetně České republiky. Do New Yorku se sjeli zástupci čtyřiceti z nich, a to z řad ministrů zahraničí, obrany a dalších bezpečnostních expertů. Šéf české diplomacie Lubomír Zaorálek (ČSSD) řekl Českému rozhlasu, že účastníci hledají cesty ke zlepšení špatné humanitární situace v částech Iráku, které byly osvobozeny od džihádistů.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lubomír Zaorálek, Vysoká škola ekonomická

Lubomír Zaorálek, Vysoká škola ekonomická | Foto: Filip Jandourek

„Jsme tady vlastně proto, že v této chvíli v Iráku čelí celá země mimořádně velké a vážné humanitární katastrofě,“ řekl Českému rozhlasu ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD), který se jednání také účastní.

I když se totiž na jednu stranu podařilo docílit postupu proti tzv. Islámskému státu, tak na druhé straně jsou osvobozená území ve velmi špatném stavu. „Chybí tam jídlo, pití a panují tam 50stupňové teploty. Podmínky jsou tam velmi zlé a jde o nezměrné utrpení lidí, dětí, rodin,“ uvedl Zaorálek.

Přehrát

00:00 / 00:00

O svém jednání v New Yorku na zasedání globální koalice proti Islámskému státu informoval ČRo ministr zahraničí Lubomír Zaorálek

Podle jeho slov se proto bude konference snažit, aby se situace v Iráku zlepšila. „Dá se říci, že je to součást našeho boje s Islámským státem. Jedna věc je samotný konflikt, ve kterém se z vojenského hlediska daří postupovat dopředu. A druhá věc jsou následky, které se týkají stavu, v němž země je, a dopadů na lidi.“

Podle Zaorálka panuje shoda na zničení tzv. Islámského státu. Je však zřejmé, že i po ztrátě území se budou islamisté přesunovat a hledat cesty k dalšímu působení.

„Jisté je, že ve snaze omezit území a vliv tzv. Islámského státu, určitý úspěch existuje,“ zdůraznil šéf české diplomacie. „Jde o to, že jak postupně sílí pozice irácké armády, tak abychom vytvářeli dostatečné podmínky pro to, aby tento postup znamenal co nejmenší utrpení pro lidi v Iráku.“

Česká republika dá Iráku milion dolarů na boj s radikály i humanitární krizi. Ve Spojených státech to řekl ministr zahraničí Lubomír Zaorálek z ČSSD, který se v New Yorku účastní zasedání globální koalice proti Islámskému státu. Spojené státy jako vedoucí země koalice pořádají také dárcovskou konferenci pro Irák. Právě na té Česko přislíbilo Bagdádu finanční sumu. Podle Zaorálka má částka pomoci s dalším bojem proti islamistům i proti tamní humanitární krizi.

Za toleranci k bojovníkům Islámského státu či napomáhání jim je už delší čas kritizováno Turecko. „Chtěl jsem se setkat s tureckým ministrem zahraničí, jenže se nedostavil,“ zalitoval Zaorálek. „Turecko je jednou ze zemí, která musí být součástí řešení.“

„Situace po puči zřetelně oslabuje tureckou armádu. Měla konkrétní úkoly v jihovýchodní části Turecka a počítali jsme s tím, že splní svou roli.“ Velení se však dotkly čistky po nezdařeném puči.

„Stejně důležitou roli má armáda při ochraně hranic mezi Řeckem a Tureckem, ale i tady máme informace, že dokonce i část armády, která zasahovala proti gangům s uprchlíky, byla oslabena zatčeními,“ poznamenal český ministr zahraničí Lubomír Zaorálek.

ČRo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme