Froome si dojel do Paříže pro třetí vítězství, poslední spurt vyhrál Greipel

Brit Chris Froome ze stáje Sky ovládl 103. ročník Tour de France a připsal si tak třetí vítězství během čtyř let. Poslední 113 kilometrů dlouhou 21. etapu z Chantilly vyhrál ve spurtu Němec André Greipel. Český účastník Roman Kreuziger skončil celkově desátý.

Brit Chris Froome ovládl 103. ročník Tour de France

Brit Chris Froome ovládl 103. ročník Tour de France | Zdroj: Reuters

Jednatřicetiletý Brit ze stáje Sky zvítězil už v letech 2013 a 2015. Letos dojel do cíle s celkovým náskokem čtyř minut a pěti vteřin před Francouzem Romainem Bardetem.

„Být součástí cyklistické historie je neuvěřitelné. Ohromně si toho vážím, je to nesmírně náročné vyhrát Tour de France. A obhájit to je ještě těžší,“ řekl vítěz Chris Froome.

Po dojezdu do cíle se stájovými kolegy se Froome setkal s manželkou a malým synem. Vzal jej do náručí a řekl: „Michelle a Kellane, díky vaší lásce a podpoře je možné všechno. Kellane, tohle vítězství věnuji tobě.“

Třetí Kolumbijec Nairo Quintana ztratil na vítěze čtyři minuty a jednadvacet vteřin. Čtvrtý dojel v bílém dresu pro nejlepšího jezdce do 25 let Adam Yates. Puntíkatý dres pro nejlepšího vrchaře získal Polák Rafal Majka ze stáje Tinkoff.

Němec Greipel porazil v závěrečném spurtu dotahujícího se slovenského jezdce Petra Sagana. Ten mohl získat čtvrté vítězství v etapě. Popáté se ale stal vítězem bodovací soutěže v zeleném trikotu. zároveň byl ohodnocen jako největší bojovník Tour.

Český cyklista Roman Kreuziger si polepšil ve včerejší horské etapě a zařadil se do elitní desítky. Dnes se držel v čele a díky vítězství na prémii získal bod do vrchařské soutěže. Do cíle dojel dvaadvacátý a se ztrátou sedmi minut a jedenácti sekund na vedoucího Frooma se nakonec umístil na desáté příčce.

Přitom se mohl chvíli radovat z posunu na deváté místo. Před dojezdem na pařížských Champs-Elysées v centru Paříže se roztrhal peloton a cyklisté dojížděli po skupinkách. V oficiálních výsledcích byl Kreuziger devátý, ale vedení závodu následně udělilo všem jezdcům v etapě stejný čas, takže se vrátil zpět na desátou příčku.

Cyklistický etapový závod Tour de France - závěrečná 21. etapa: Chantilly - Paříž (113 km):
1. Greipel (Něm./Lotto) 2:43:08, 2. P. Sagan (SR/Tinkoff), 3. Kristoff (Nor./Kaťuša), 4. Boasson Hagen (Nor./Dimension Data), 5. Matthews (Austr./Orica), 6. Stuyven (Belg./Trek-Segafredo), 7. Navardauskas (Lit./Cannondale), 8. Laporte (Fr./Cofidis), 9. Bennett (Ir./Bora-Argon), 10. Van Rensburg (JAR/Dimension Data), ...22. Kreuziger (ČR/Tinkoff), 93. Bárta (ČR/Bora-Argon), 149. Vakoč (ČR/Etixx-Quick-Step) všichni stejný čas.
Konečné pořadí: 1. Froome (Brit./Sky) 89:04:48, 2. Bardet (Fr./AG2R) -4:05, 3. Quintana (Kol./Movistar) -4:21, 4. A. Yates (Brit./Orica) -4:42, 5. Porte (Austr./BMC) -5:17, 6. Valverde (Šp./Movistar) -6:16, 7. Rodríguez (Šp./Kaťuša), 8. Meintjes (JAR/Lampre) oba -6:58, 9. Martin (Ir./Etixx-Quick-Step) -7:04, 10. Kreuziger -7:11, ...88. Bárta -3:19:44, 118. Vakoč -3:57:58

Bodovací soutěž (zelený trikot): 1. P. Sagan 470, 2. Kittel (Něm./Etixx-Quick-Step) 228, 3. Matthews 199, ...25. Bárta 59, 27. Kreuziger 56, 107. Vakoč 10
Vrchařská soutěž (puntíkovaný trikot): 1. Majka (Pol./Tinkoff) 209, 2. De Gendt (Belg./Lotto) 130, 3. Pantano (Kol./IAM) 121, ...29. Kreuziger 15, 51. Bárta 4
Jezdci do 25 let (bílý trikot): 1. A. Yates 89:09:30, 2. Meintjes -2:16, 3. Buchmann (Něm./Bora-Argon) -42:58, ...20. Vakoč -3:53:16
Týmy: 1. Movistar 267:20:45, 2. Sky -8:14, 3. BMC -48:11, ...6. Tinkoff -1:52:23, 13. Etixx-Quick-Step -3:53:29, 15. Bora-Argon -4:42:37.
Největší bojovník: P. Sagan.

Nikola Šrámková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít