Tomáš Jirsa z ODS: Když necháme lesy na Šumavě ladem, kůrovec je zničí

26. červenec 2016

Jestli něco spolehlivě rozdělí českou veřejnost, politiky i odborníky, pak je to debata o Národním parku Šumava a to, do jakých zón by měla mít přístup veřejnost, do jakých developeři a které by měly být přísně chráněné.

V senátu dnes budou projenávat petici s názvem Za dobrý zákon o Národním parku Šumava. Ta požaduje ochranu divoké přírody na alespoň polovině rozlohy národního parku a je proti jeho zástavbě.

58 tisíc podpisů za zachování divoké přírody

„Máme čím dál tím větší podporu jak politiků, protože politici se seznamují se skutečnostmi kolem toho zákona a poznávají, že opravdu je třeba tu přírodu více chránit. Stále více roste i podpora mezi samotnými šumaváky,“ říká člen petičního výboru Kamil Kindlmann z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy. Petice má v součastné době podporu 58 tisíc podpisů.


Pan Jirsa nepochopil, že v ochraně přírody nejde o zachování smrku, ale o to, aby se zabránilo vymírání druhů. Člen petičního výboru Kamil Kindlmann


Jihočeské a Plzeňské krajské zastupitelstvo se proti zákonu jasně vymezily. Je také možné, že ČSSD odloží hlasování až po volbách, aby to nepoškodilo sociální demokracii v Plzeňském a v Jihočeském kraji. Tomáš Jirsa z ODS

„Petice požaduje 50 % národního parku v takzvané bezzásahovosti. Když necháme lesy na Šumavě bez ochrany člověka proti kůrovci, tak ty lesy jsou člověkem vysázené, jsou to smrkové monokultury, a ty prostě ten kůrovec sežere.“ říká Tomáš Jirsa z ODS

S tím ale Kamil Kindlmann nesouhlasí: „Pan Jirsa balamutí veřejnost. Ty lesy, o které se jedná, to znamená ty, které by měly být bezzásahové, nebyly vysázeny člověkem. To jsou lesy, které vznikly samovolným vývojem a jsou tam dlouho. Lesy vysázené člověkem jsou v nižších polohách, a o těch nemluvíme.“

Les si s kůrovcem poradil i v minulosti

Podle Tomáše Jirsy se proti kůrovci zasahovat musí. Kamil Kindlmann naopak tvrdí, že jde o přírodní jev, který tu byl po staletí a les si vždy uměl poradit sám. Pan Jirsa má ale jinou zkušenost. Skladba šumavského lesa byla podle něj výrazně pozměněna. „Ten les si bez dosazování a bez pomoci člověka k té přirozené skladbě prostě nepomůže.“

Má petice na ochranu šumavské přírody šanci na úspěch? A jsou její požadavky vůbec reálné? Poslechněte si celou diskuzi.

autoři: msp , Martina Gillichová
Spustit audio