Erik Best: Trump neví o anexi Krymu nic. Ale to ani většina Američanů, kteří ho podporují

2. srpen 2016

Skutečně by uznání ruské anexe Krymu zlepšilo vztahy Spojených států a Ruska, jak se domnívá republikánský prezidentský kandidát Donald Trump? Nebo je to postoj extremisty, který nemůže být zárukou demokratických svobod v USA i ve světě, jak ho označil ukrajinský minstr vnitra?

„Těžko říct, jak vážně brát různá prohlášení Donalda Trumpa. Fakt je ten, že on v různých prohlášeních překračuje to, co bylo dosud považováno za nepřekročitelné,“ hodnotí šéfredaktor internetového deníku Aktuálně.cz Pavel Tomášek ve vysílání Českého rozhlasu Plus situaci.

Připomíná, že Trumpovým cílem je narovnat vztahy Ruska a USA, Tomášek k vlastnímu postoji uvádí: „Rusko skutečně poslalo na Krym svoje vojsko. Byla to fakticky vojenská invaze, která předcházela připojení Krymu k Rusku – a to je překročení všech pravidel platných v poválečné Evropě.“


Je zřejmé, že Trump v mnoha případech jeho výroků skutečně neví, o čem hovoří. Na druhou stranu bych nepodceňoval systematičnost toho, co prezentuje on i lidé z jeho kampaně – a to je skutečně nadbíhání Rusku a Putinovi. To je něco, co je konzistentní, jakkoli výroky neodpovídají realitě. Pavel Tomášek, šéfredaktor internetového deníku Aktuálně.cz

Mávnout na Trumpem rukou?

„Mám pocit, že vůbec nemůžeme vědět, jak to myslel,“ odpovídá na stejné téma Erik Best, americký novinář v Praze. Zároveň ale dodává: „Musíme to ale vážně brát – když to říká potencionální prezident, tak to musíme. Trump chce sice kritizovat Obamu, ale hlavně Clintonovou.“

Best pochybuje o tom, jestli vůbec Trump věděl, o čem mluví v případě televizních projevů na téma obsazení Ukrajiny ruskými vojsky. A také jestli se Trump orientuje se v současné situaci: „Říkal, že když bude prezidentem, tak Putin nepůjde na Ukrajinu. A moderátor ho doplnil, že už tam Putin přece je – z toho nebylo jasné, jestli Trump uznává, že je Rusko přítomné na Ukrajině a nebo jestli neuznává současnou americkou zahraniční politiku. Jeho cíl je víceméně kritizovat Obamovu politiku a pokaždé, když má možnost to dělá.“

Erik Best si myslí, že málokdo z Američanů sleduje zahraniční politiku – co se týče Ukrajiny nebo Rusko a dává příměr k období studené války, kdy se Američané o dění zajímali intenzivněji. Stejně tak i Tomášek vidí ve výroku něco, co se netýká reality, ale spíš snahu Trumpa za každou cenu stát v opozici vůči Obamovi.

Diskutujte s námi na toto téma na Facebooku Českého rozhlasu Plus

autor: rkr
Spustit audio