Přes čáru: „Migranti nás znova učí, co je to občanství“

22. srpen 2016
Přes čáru

Francouzský filozof Étienne Tassin se zabývá politickou filozofií. V poslední době promýšlí hlavně kosmopolitismus. A to ve všech ohledech. Letos od února do května jezdil se studenty do improvizovaného uprchlického tábora u Calais, kterému se říká Džungle. Co ho k tomu přimělo, si můžete poslechnout v magazínu Přes čáru.

„S kolegyní Camille Louis jsme si řekli, že se nemůžeme o uprchlících bavit jen tak, jako by to byl teoretický problém, o kterém by se dalo přemítat pouze ve filozofické rovině. Zkoumání a reflexe migrace mají velmi reálný obsah. Proto jsme se rozhodli, že se vydáme do takzvané Džungle u Calais, kde táboří uprchlíci. V únoru tam žilo asi 5 tisíc lidí. Pobídli jsme studenty, aby do tábora během semestru pravidelně jezdili. Měli za úkol jednak se s uprchlíky setkávat a pak také zjistit, čím nás mohou obohatit.“

A jaké tento přístup přinesl ovoce?

„To hlavní ovoce asi bylo zjištění, jak klamné mohou být lidské představy a očekávání a také mediální prezentace. Čekali jsme, asi jako každý, že v Džungli potkáme lidi v tísni, v bídě, živořící v příšerných podmínkách. A byly tam příšerné podmínky. Ale také tam byli lidé, které hnalo kupředu přání žít. Měli životní elán. Jejich schopnost překonávat překážky a životní zkoušky, kterými prošli, nás opravdu ohromovala.“

03682309.jpeg

Můžete být konkrétnější? Člověk si to těžko představuje…

„Když jsme přijeli do Džungle u Calais, objevili jsme komunitu lidí, která je organizovaná, má svoji strukturu a existují v ní instituce. Zjistili jsme, že tam existují fenomény jako sdílení, nesouhlas, konfrontace a zároveň solidarita. Je to neuvěřitelné kosmopolitní společenství, kde fungují obchod, služby jako např. knihovna, školy, ošetřovny, divadlo, podpůrné služby pro ženy a také pro opuštěné děti a nezletilé. Je to svět, který strukturují sami migranti. To pro nás bylo důkazem příkladného občanství. Přitom u Francouzů a zřejmě u Evropanů obecně bychom dnes podobné občanské projevy hledali jen stěží. Je to, jako by nás migranti přišli znova naučit, co to znamená být občany. A to přesto, že si myslíme, že je to výsada lidí usazených v Evropě po staletí, že je to výsada starobylých evropských národů.“

Chcete říct, že v Džungli lidé nemyslí jen sami na sebe?

„Pro mě z toho plyne závěr, že lidstvo právě v těch nejtěžších chvílích znovu objevuje smysl, význam a nutnost politického zřízení a uspořádání společného politického života. A to si myslím, že Francie a také Evropská unie ztratily. Neumí udržovat tenhle rozměr občanství. Ukazuje se to právě na tom, jakým způsobem se Evropská unie už více než rok staví k příchozím uprchlíkům a migrantům.“

autor: Magdaléna Trusinová
Spustit audio

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

ze_světa_lesních_samot.jpg

3x Karel Klostermann

Koupit

Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.