Dluh přes milion na hlavu. Investice do vrtů Prameny sráží, nejzadluženější obec však neumírá

Má titul nejzadluženější obce a komplikovanou minulost i současnost. Obec Prameny, která se nachází nedaleko Mariánských Lázní, se dlouhodobě potýká s dluhy, které převyšují 100 milionů korun. Veškerý její majetek je rozprodán nebo v exekuci. Pomoci jí teď má festival s názvem Oživme Prameny. Koncerty, divadelní a taneční představení, autorská čtení nebo vernisáže mají do obce přitáhnout návštěvníky a vdechnout jí nový život.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Obec Prameny

Obec Prameny | Foto: Zdeněk Trnka | Zdroj: Český rozhlas

„Prameny se do tíživé situace dostaly tak, že bývalý porevoluční starosta měl velkou vizi ohledně minerálních vod, které se na území obce vyskytují. Investoval do 14 vrtů a od pozemkového fondu skupoval pozemky, na kterých se minerální vody vyskytovaly. To byl prvopočátek všech problémů,“ vysvětluje zastupitel obce Aleš Dittert a pokračuje:

Přehrát

00:00 / 00:00

Zadlužená obec Prameny pořádá festival Oživme Prameny. O něm i o životě v obci mluvil její zastupitel Aleš Dittert. O oddlužení obcí mluvil i europoslanec za TOP 09 Stanislav Polčák

„Za pomoci dvou údajných investorů se z Pramenů měl stát český Kuvajt přes minerální vody. Oba investoři však svoji aktivitu ukončili a tím vznikl dluh. Minerálku dodnes nikdo nevyužívá, ale dluhy narostly do dnešních přibližně 120 milionů korun.“

Život v obci se ale podle Ditterta kvůli dluhu nezastaví: „Akorát na nic nemáme peníze. Takže cokoliv děláme, je na dobrovolné bázi. Jedním z příkladů, že obec může žít, že sem mohou přijet i návštěvníci, je právě festival Oživme Prameny. Je připraven desetidenní, poměrně bohatý kulturní program.“

Festival v Pramenech iniciovala skupina okolo studujícího architekta a zastupitele Jana Lebla, který do Pramenů jezdí na chalupu a má okolo sebe skupinu mladých lidí.

„Již několik let tady brigádním způsobem zvelebuje obec. Vyčistil dva zarostlé vývěry minerálních vod, společnými silami jsme postavili altán,“ popisuje Dittert.

Podle něj festival přitáhne pozornost k obci, která je sice zadlužená, a má asi takovou pověst, že tady končí svět a nic se tady už dít nebude:

„Ale ta obec žije. My, co tady bydlíme, se scházíme a žijeme. To, že jsme v takovém finančním nevolnictví, je nepříjemné, ale na život obce to zase takový vliv nemá.“

Obec by chtěla bankrot, zákony to neumožňují

Že by se ovšem obec někdy z dluhů dostala, nevidí Dittert moc reálně:

„Za stávající legislativy to nevidím. Dluh už má téměř celý skoupen soukromá společnost v ruských rukou. Příjem obce je asi 1,7 milionu ročně. Úroky z dluhu přitom činí přes pět milionů. Jsou tedy třikrát vyšší, než je příjem obce. Obec se tak vlastními silami není schopna ze zadlužení dostat. Dle mého názoru je jedinou cestou bankrot obce, ale na to naši legislativci doposud neslyší.“

S tím souhlasí i předseda sdružení místních samospráv a europoslanec za TOP 09 Stanislav Polčák: „Jediné smysluplné řešení spočívá v tom umožnit insolvenci i pro obce.“

Obec má ovšem podle Ditterta i přes dluhy svým obyvatelům i návštěvníkům stále co nabídnout.

„Prameny leží uprostřed chráněné krajinné oblasti Slavkovský les, v okolí obce je několik přírodních rezervací s fantastickou faunou a flórou. Obec tak má hodně co nabídnout přírodu milujícím lidem. Jezdí k nám návštěvy a vždy si vydechnou, jak je tady krásně,“ dodává zastupitel.

ČRo, Martina Spěváčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme