OSA zvažuje poplatky za paměťová média v nových mobilech, odpůrcům se to nelíbí

Při koupi nového mobilního telefonu by mohl určitý poplatek z celkové ceny putovat na účet Ochranného svazu autorského. V rozhovoru pro dnešní Hospodářské noviny to uvedl jeho předseda Roman Strejček. OSA navrhuje, aby stejně jako za flashdisky náležela autorům hudby a textařům náhradní odměna i v tomto případě. Ozývají se však hlasy proti.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

smarthpone, mobilní telefon

smarthpone, mobilní telefon | Foto: Fotobanka Pixabay

Také prostřednictvím mobilů si lidé můžou pouštět muziku. Proto se kolektivní správce autorských práv chce dohodnout s dovozci aparátů. Proti se už ovšem ozval jeden z nich, konkrétně Alza.cz. Jeho zástupci varují před preventivním pokutováním každého zákazníka.

„Není to žádná nová úvaha, pouze se nově medializovala,“ poznamenal ve vysílání Českého rozhlasu - Radiožurnálu Roman Strejček, předseda představenstva Ochranného svazu autorského – OSA. „V řadě okolních zemí, ať už je to Německo, Rakousko, Maďarsko, Slovensko, ale i v Belgii, Nizozemsku, ve Francii se běžně hradí náhradní odměny z mobilních přístrojů.“

Přehrát

00:00 / 00:00

V názorech na poplatky se neshodli předseda OSA, Roman Strejček a druhý místopředseda České pirátské strany, Martin Šmída

Podle jeho slov jsou modely zpoplatnění v Evropě různé. Buď paušální platba za přístroj, nebo platba podle kapacity paměti, či je náhradní odměna vypočítána podle ceny přístroje.

„Samozřejmě se jedná o jednorázovou platbu při dovozu přístrojů,“ zdůraznil Roman Strejček. Sám si osobně dokáže představit obchodní model podle kapacity paměti, tedy podle vyhlášky 1,50 korun za GB paměti, maximálně však 90 korun v úhrnu za všechny kolektivní správce.

Odpůrci namítají: Přijde i daň z hlasivek?

„Poplatek za paměťová média je od začátku úplně absurdní,“ odmítl podobné úvahy Martin Šmída, druhý místopředseda České pirátské strany. „Autorské dílo se stejně tak dá zapsat tužkou na papír. A snad se z prodaných papírů také posílá poplatek OSA? To je přece absurdní, to můžeme vymyslet daň za hlasivky.“

„Jsme pro, aby se nejen nezaváděly nové poplatky, ale i zrušily poplatky za paměťová média, které z našeho pohledu dnes absurdně OSA vybírá v podstatě jako daň,“ řekl Šmída. „Autoři mají samozřejmě právo nechat se kolektivně zastupovat, ale mělo by se rozumně stanovit, kde končí hranice.“

Roman Strejček zpochybnil, že by poplatek hrál zásadní roli v ceně nových mobilních přístrojů. „Myslím, že mobilní telefon v cenové relaci 10 tisíc korun a více k tomu náhradní odměna ve výši 30 korun – to myslím, že nějaké prodražení nemůže nikdo pocítit.“

„Tady jde o princip. Dnes má mobil v podstatě každý. A OSA se do trhu nějakým způsobem přimíchá a začne vybírat v podstatě daně, jejichž výši si sama určuje. To je z principu špatně,“ míní Martin Šmída, druhý místopředseda České pirátské strany.

ČRo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme