S tímto růstem platů Češi dohoní Němce za 100 let, říká šéf odborářů Středula

25. srpen 2016

Zbytečná novela zákoníku práce, tak pojmenovává Hospodářská komora změny, které se týkají například úprav v oblasti dovolených nebo práce z domova. Co si o ní myslí předseda Českomoravské konfederace odborových svazů?

„Překvapuje mě situace, která nastala včera, kdy jak Svaz průmyslu a dopravy a především Hospodářská komora přišla s tím, že to vůbec nepotřebují a je to zbytečné,“ říká host Interview Plus, předseda odborových svazů Josef Středula.


Flexibilita českého zákoníku práce je opravdu obrovitá. Pro toho, kdo chce zákoník práce zneužít, tak jsou tam dostatečné mechanismy, jak tomu zabránit. Doufám, že nápady typu výpověď bez udání důvodu a podobné nesmysly, které by nás vrátily na přelom 19. a 20. století, v ČR nikdy aktivní nebudou.Josef Středula

Toto jednání podle něj signalizuje, že někteří zaměstnavatelé usoudili, že by se jim hodily postupy platné pro zaměstnavatele z přelomu 19. a 20. století. Zástupci Hospodářské komory uvedli například, že mnoho jejich návrhů se do novely nedostalo.

Nárok na stejné místo po návratu z mateřské nebo otcovské dovolené

„Dochází k velkému rozdílu ve mzdách mezi muži a ženami. A tím hlavním důvodem je mateřská a následná rodičovská dovolená,“ říká Středula. Nově tak ženy (případně muži) mají právo vrátit se na stejné pracovní místo po rodičovské dovolené bez diskriminačních podmínek. „V návrzích chceme být ještě odvážnější – chceme, aby se mzda muže či ženy na rodičovské dovolené automaticky indexovala. Pokud v době, kdy se doma stará o dítě, dochází k nárůstu mezd, tak by mělo dojít k automatické indexaci mzdy.“

Pomalý nárůst platů v ČR

Nárůst platů Čechů je podle Konfederace odborových svazů příliš nízký a neodpovídá výkonnosti, kterou máme. „Podle studie, kterou jsme zveřejnili na našich webových stránkách, tak je situace takové, že pokud by to tempo růstu bylo stejné jako za posledních deset a až patnáct let, tak bychom se dostali na úroveň Rakouska nebo Německa v pásmu mezi osmdesáti až sto lety.“

Na počátku devadesátých let přitom prognózy a ekonomové mluvili podle Středuly o osmi až desíti letech, kdy naše sousedy doženeme. „V ČR se vyrábí stejně intenzivně, stejně kvalitně – ale neodpovídá tomu mzdová úroveň.“

Poslechněte si celé Interview Plus, ve kterém Středula například také rozebírá, v čem spočívá rozdílná výkonnost Němců a Čechů a proč je situace kolem toho, že Češi pracují více než Němci za méně peněz, nepřesná.

Spustit audio