Sankce proti Rusku je potřeba zrušit, říká prezident Agrární a Potravinářské komory ČR

Letošní úroda obilí byla průměrná, jarní mrazy ale výrazně poškodily ovocnáře. Českým zemědělcům škodí podle Miroslava Tomana, prezidenta Agrární a Potravinářské komory ČR, i sankce proti Rusku. Ty by se podle jeho názoru měly zrušit.

Při zahájení mezinárodního agrosalonu Země živitelka Miroslav Toman vyzval vládu k opatření, aby na pultech českých obchodů byly povinně dvě třetiny až 80 % českého zboží. „Myslím, že 80 % je standardní číslo – v zahraničních řetězcích v mateřských zemích tvoří domácí výrobky i 80 až 90 %.“ Premiér podle Tomana řekl, že by to mělo jít cestou kontroly dovozu, aby se dovážely pouze kvalitní potraviny.

Miroslav Toman si myslí, že je zbytečné dovážet do Česka základní výrobky. Naznačil, že z některých zemí se k nám dováží potraviny horší kvality. U výrobků z Polska a Německa bylo zjištěno třeba špatné značení množství tuku, kolik by měl výrobek obsahovat. „Musíte rozlišovat, jaké výrobky se prodávají v německých řetězcích v Německu a jaké se prodávají v německých řetězcích na území České republiky. Nadnárodní obchodní řetězce prodávají horší kvalitativní výrobky, než se prodávají v zahraničí.“


Já to vnímám velmi pečlivě, ale je otázka, komu sankce prospějí. Rozhodně neprospějí našim potravinářům, zemědělcům, neprospějí našemu průmyslu. Komu prospějí, ať si zodpoví politici – možná jim to přinese nějaké politické body. Rozhodně to neprospělo českým zemědělcům a potravinářům a souhlasím s panem prezidentem, že ty sankce je potřeba zrušit. MIROSLAV TOMAN

Jak by ale zajistil, aby 80 % výrobků bylo českých? Podle Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR by v takovém případě Česko čekalo vyšetřování a následné sankce od Evropské komise. Toman oponuje příkladem Rumunska, které přijalo zákon, že se bude prodávat alespoň 51 % rumunského zboží, což prý prošlo i přes Brusel.

Miloš Zeman minulý týden na Zemi živitelce požádal o zrušení sankcí vůči Rusku, protože odvetné ruské sankce na dovoz vybraných potravin z EU poškozují evropské i české zemědělce. S tím souhlasí i Miroslav Toman. „Největší dopady jsou například pro mlékárenské výrobky. V roce 2008 jsme začínali na zboží za 686 tisíc korun, v roce 2014 to za první pololetí bylo 250 milionů korun a prováděly se propagační akce, bylo před podpisem kontraktů a já si troufám tvrdit, že to šlo tak prudce nahoru, že dnes bychom vyváželi zboží kolem 1,5 až 2 miliard korun.“

Celý rozhovor si kdykoliv poslechněte v našem iRadiu nebo kliknutím na odkaz přímo v tomto článku.

autoři: heš , jpr
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.