Bude káva exkluzivní produkt? Podle vědců ano. Kvůli změně klimatu

Zvyšující se teploty a extrémní povětrnostní události zmenší během několika desetiletí prostor vhodný pro pěstování kávy až o 50 procent, výrazně sníží kvalitu kávy a zvýší její ceny pro spotřebitele. Varuje před tím nová studie Climate Institute, na kterou upozorňuje ekonomický portál Roklen24.cz. Změna klimatu by měla mít nejtěžší dopad v regionu, kde se kávě daří – v tropech.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Káva

Káva | Zdroj: Reuters

Zpráva Climate Institute uvádí, že oba hlavní druhy kávy Arabika i Robusta již pod tlakem klimatických změn jsou. S tím, jak se otepluje planeta a jak se mění schémata počasí, se očekává, že místa vhodná pro produkci kávy se během tří desetiletí zmenší o polovinu.

V ohrožení je podle zprávy také klíčový nástroj pro udržení kávy na teplejší planetě – divoký kávovník, který by se mohl ukázat jako zásadní při vývoji nových, vůči suchu a nemocem tolerantních odrůd. „V době, kdy jej farmáři pěstující kávu potřebují nejvíce, by mohl zaniknout do 70 let,“ cituje ze zprávy Roklen24.cz.

Některé projevy změn klimatu se již ukazují. Rozšířil se drobný hmyz s názvem Coffee berry, který způsobuje ročně škody přibližně za 500 milionů dolarů. Jak zpráva uvádí, vyhovují mu teplejší, vlhčí podmínky v místech, jako je Tanzanie, Uganda a Indonésie.

V sázce je mnohem více než jen ranní rituál, který zbožňují stovky milionů lidí na celém světě, jenž nevyhnutelně zdraží v kontextu nákladů souvisejících s klimatem. „Více než 120 milionů lidí ve více než 70 zemích je na obchod s kávou odkázáno,“ konstatuje se ve zprávě.

Jejich boj o udržení svých živobytí a udržení zeměkoule zásobovanou kávou nebude hezký. Nedostatek zdrojů přesune plantáže do vyšších nadmořských výšek, takže někteří budou nuceni pěstování kávy opustit.

Zpráva dodává, že zejména v Asii přesunutí pěstování kávy do vyšších nadmořských výšek spustí emisí dalších skleníkových plynů, odlesňování krajiny, což znamená další změnu klimatu.

ČRo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme