Čtyřleté neočkované dítě do školky nesmí, pětileté už musí. ROZALIO: „Dokazuje to, že jde o trestání neočkovaných, ne o zdraví dětí.“

23. září 2016

Příští rok už by do školky měly povinně nastoupit všechny pětileté děti, a to včetně těch, které nejsou očkované. O povinném roce předškolního vzdělávání totiž rozhodli politici. Jen o rok mladší, čtyřleté děti bez očkování ale do školek nesmí. Ředitelkám hrozí až půlmilionová pokuta, pokud takové dítě přijmou. Jak řešit tento rozpor?

„Je to přesná ukázka, že to omezení, že do školky smí jen zcela proočkované děti, tak že nejde o ochranu veřejného zdraví, nejde o ochranu dětí – to bychom tam nemohli pustit ani ty pětileté děti. Jde prostě o trest. Je to trest pro rodiče a v horším případě pro děti, které tam nesmějí. Je dobré vědět, že se nejedná v mnohých případech o zcela neočkované děti a jde o děti, které jsou částečně očkovány a ty rodiče mají dobrou vůli očkovat. Další věc je, že do těch školek často nemohou ani děti, které nemají zcela jasnou trvalou kontraindikaci. Jsou jenom dost málo nemocné na to, aby dostaly trvalou kontraindikaci, ale rodiče se je bojí očkovat. Tak ty děti do školky také nesmí,“ říká pro Český rozhlas Plus Martina Suchánková, předsedkyně spolku ROZALIO (Rodiče za lepší informovanost a svobodnou volbu v očkování).


Ta povinnost očkovaných dětí do školek je jen u nás. Jak je možné, že se na Slovensku, v Polsku a v Německu, Rakousku neperou se žádnou epidemií ve školkách? To je prostě jen to, že tady máme nějaký pozůstatek represivního systému, který je neodůvodněný a teď se ukázalo, že ve chvíli, kdy je povinná školní docházka, tak prostě to nebudeme respektovat.Martina Suchánková, předsedkyně spolku ROZALIO


Většina praktiků s rodiči o očkování mluví. Vždyť už tady pečujeme o děti tímto způsobem mnoho let. Tak mi snad nikdo nebude vykládat, že většinově nevysvětlujeme. Můžeme nastavit pravidla, musí to být odborně zdůvodněné a nesouhlasím s tím, že bychom to měli dělat jako v Německu – tedy čekat, až se nám objeví epidemie a až nám případně zemře dítě na spalničky.MUDr. Alena Šebková

Nařízení podle ní nemá odůvodnění a jak uvádí, ani okolní státy nemají zažity tuto praxi. To rozporuje MUDr. Alena Šebková, předsedkyně, Odborná společnost praktických dětských lékařů ČLS JEP: „Asi nikdo nechce, abychom si tady pořídili to, co bylo před érou očkování. Na tom se snad shodneme.“

Doktorka Šebková dále uvádí: „Stejně jako do první třídy přijde neočkované dítě, tak je přijato, protože je stanovena povinná školní docházka. Pokud to vezmu z hlediska očkování – za normálních okolností je pětileté dítě už naočkované podle platného očkovacího kalendáře.“

Hledání kompromisu

„Došli jsme ke kompromisu, aby to rodiče nevnímali, že je to něco proti nim. Dnes oproti dřívějšku může do školky vstoupit i dítě, které má pouze jednu dávku trojvakciny. Je bráno dokonce i schéma hexavakcíny, které je jiné, než to, co odpovídá vyhlášce. Určité ústupky, vhodné z odborného hlediska, přijaty byly. Musí být nastavena určitá pravidla, která odpovídají právní situaci.“

Otázka moderátora zní, jestli právě rozhodnutím zavést povinnou předškolní docházku, nedochází ke zmatkům v pravidlech v souvislosti s očkováním. Pusťte si záznam celé diskuze a dozvíte se víc.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.