Konkurence pro Boeing a Airbus: Čína s Ruskem plánují vývoj tryskového letadla

Čínská státní společnost Commercial Aircraft Corporation of China (COMAC) založila s ruskou firmou United Aircraft Corporation (UAC) společný podnik, jenž bude vyvíjet tryskové dopravní letadlo. Stroj s širokým trupem bude konkurovat podobným letadlům západních výrobců Airbus a Boeing.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Společnosti COMAC a UAC představily společný projekt na veletrhu v Ču-chaji

Společnosti COMAC a UAC představily společný projekt na veletrhu v Ču-chaji | Zdroj: Reuters

Společnosti COMAC a UAC již na aerosalonu představily model plánovaného letadla, které by mělo mít v základní verzi 280 sedadel a dolet až 12 tisíc kilometrů. Firmy ale k plánům poskytly jen málo technických podrobností a neupřesnily ani, jakým způsobem hodlají vývoj financovat.

Projekt je podle analytiků velmi ambiciózní a pravděpodobně si vyžádá značné náklady. Rusko i Čína už teď vyvíjejí menší letadla s úzkým trupem, jimiž chtějí rovněž konkurovat Boeingu a Airbusu.

„Letoun s širokým trupem je mimořádně komplikovaným produktem, jehož vývoj vyžaduje značnou kvalifikaci,“ řekl podle agentury Reuters jeden z představitelů společnosti COMAC.

Dodal, že společný podnik bude sídlit v Šanghaji a zahájí provoz ještě v letošním roce.

První let za už 6 let?

Firmy o plánech na společný vývoj tryskového letadla s širokým trupem poprvé informovaly v roce 2014. Většinu podrobností udržovaly v tajnosti, uvedly nicméně, že první let plánují na rok 2022. První letadla by pak zákazníci měli obdržet v roce 2025.

Osm minut ve vzduchu: Švýcarsko a Německo propojil nejkratší mezinárodní let

Číst článek

Dosažení těchto cílů však analytici považují za nepravděpodobné, vývoj tryskového letadla s širokým trupem totiž podle nich zabere spíše desetiletí než roky.

Ve společném podniku bude každá strana vlastnit poloviční podíl. Analytici nicméně předpokládají, že Čína bude mít na tento projekt větší vliv než Rusko.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme