Mainstream je mrtvý, ať žije Trump? Jaké jsou reakce na americké volby

10. listopad 2016

Výsledky amerických voleb spoustu lidí překvapily. Velká část médií očekávala jasné, byť třeba těsné vítězství Hillary Clintonové. Ať jste v naprostém šoku, oslavujete vítězství Donalda Trumpa, nebo vám je to víceméně jedno, možná vás zajímá, jak k neočekávanému výsledku došlo. Proto jsme pro vás připravili přehled nejrůznějších reakcí na Trumpovo vítězství, který vám může pomoci v hledání zdroje jeho úspěchu, ale i v tom, jak se různé politické frakce s výsledkem voleb vypořádávají.

Nejveseleji bylo v uplynulém dni pochopitelně v táboře amerického alt-rightu, kde jsou i skalní Trumpovi fanoušci. Jedna z nejvýraznějších osobností alt-rightu, Milo Yiannopoulos, oslavoval hořké překvapení, které volební výsledek znamenal pro většinu médií: „Mainstreamová média jsou mrtvá. Mrtvá a definitivně v pr***li. A zaslouží si to. Udělali si to sami. Lhali vám a o vás celé dekády. Amerika promluvila a je to krása.“

V baště Hillary Clintonové New Yorku hledá komentátor Eric Levitz odpověď na to, co se pokazilo. Ve svém textu uveřejněném na webu časopisu New York Magazine píše: „Je podstatné, aby se liberálové vypořádali s touto otázkou: Jak se stalo, že významná část bílých voličů bez vysokoškolského vzdělání na Středozápadě volila v roce 2012 Obamu a v roce 2016 Trumpa? Nebudu předstírat, že znám odpověď. Upřímně řečeno jsem alespoň na chvíli skončil s předstíráním, že vím vůbec něco.“

Autorka knihy From #BlackLivesMatter to Black Liberation, profesorka Keeanga-Yamahtta Taylor, vidí problém i jinde: „Očekávala jsem, že Clintonová vyhraje – už jen proto, že jsem předpokládala, že získá víc hlasů než otevřeně rasistický, sexuální násilník, který stál proti ní. Nicméně dle mého nikdy nepředstavovala skutečnou alternativu. Vznik Occupy a Black Lives Matter spolu s dvanácti miliony hlasů pro neskrývaného socialistu byly varovným signálem. Status quo nemůže být nadále prezentován jako odpověď na krize vznikající po celé této zemi. Nemůžete vést úlisnou kampaň se sloganem ‚Amerika už je skvělá‘, když pro tolik lidí ve skutečnosti není.“

03738193.jpeg

Šéfredaktor britského libertariánského časopisu Spiked Brendan O’Neill má z výsledků smíšené pocity: „Prezident Trump. Je to stejnou měrou báječné a děsivé. Báječné, protože to potvrzuje, že mainstream – politikové, média, akademie a celebrity, kteří se všichni hlasitě a otrocky sešikovali za Hillary, nemohou utvářet politickou sféru k obrazu svému. Je to báječné, protože uštěpačné politické elity to vnímají jako tak strašné,“ jásá O’Neill. Zároveň ale dodává: „Děsivé to je, protože i když to ukazuje, že stará pravidla politiky už neplatí a autorita starého zřízení ochabla a je s největší pravděpodobností mrtvá, zároveň ji nenahradilo nic skutečného a podstatného. Je smutné a tragické, že odpověď na skvělou otázku ‚Oni už by nám neměli vládnout, kdo by tedy měl?‘ zní Donald Trump. A je to z velké části vina levice. Místo toho, aby nabídla nějaké konkrétní obrysy pro lidi vyčerpané a otrávené z politického establishmentu, se za ním sešikovala v zoufalé snaze prodloužit jeho životnost o další čtyři roky.“

O selhání levice mluví také šéfredaktor amerického časopisu The Baffler Thomas Frank. Jeho text pro britský The Guardian se jmenuje jednoduše: Donald Trump se stěhuje do Bílého domu a dostali ho tam liberálové. „Jestli bylo hlavním cílem demokratů vyhrát volby, nabízelo se několik vhodnějších kandidátů. Byl tu viceprezident Joe Biden se svým výrazným upřímným stylem a pak tu byl Bernie Sanders, inspirativní a bez výrazného skandálu na krku. Kterýkoliv z nich by pravděpodobně porazil Trumpa, ale ani jeden by skutečně neposloužil zájmům stranických insiderů,“ shrnuje Frank, jehož letošní kniha Listen Liberal s porážkou Hillary Clintonové ještě nabývá na významu.

Analytik a odborník na nová media Josef Šlerka se v Hospodářských novinách zabývá otázkou, proč při volbách tak selhaly modely průzkumu preferencí. „Chceme-li se příště vyhnout fiaskům v předpovědích, které jsme viděli opakovaně tenhle rok, musíme se nyní vrátit zpátky k samotným voličům a jejich motivacím. (…) Z výzkumu vyplývá, že z pohledu voličů vyvolává Trump svou rétorikou mnohem intenzivnější dojem, že mu jde o lidi, nikoli o ideje nebo sebe sama. Otázkou ale je, jak tyhle věci převést do číselných modelů. Nicméně, když už víme, kde je zřejmě problém, můžeme ho začít řešit.“

A na závěr trocha humoru. Technologičtí investoři ze Silicon Valley Shervin Pishevar a Jason Calacanis, kteří investovali do firem jako Uber, Tumblr nebo Airbnb, začali po zveřejnění výsledků voleb volat po odtržení Kalifornie od zbytku Spojených států. „Po Trumpově vítězství a v kontextu brexitu by odtržení Kalifornie bylo jednoduché. Je čím dál tím odlišnější od zbytku Ameriky,“ napsal na Twitter Calacanis. „Potom, co se Kalifornie stane samostatným státem, můžeme znovu vstoupit do unie. Jako šestá největší ekonomika na světě, ekonomický motor Spojených států a zdroj značné části federálního rozpočtu toho Kalifornie nese na bedrech hodně,“ vyjádřil se Pishevar pro televizní stanici NBC. Plány investorů zatím na sociálních sítích sklidily převážně smích (kterého, nutno podotknout, mezi americkými liberály momentálně není na rozdávání), takže nezbývá než pánům popřát mnoho štěstí.

03739782.jpeg
Spustit audio

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

ze_světa_lesních_samot.jpg

3x Karel Klostermann

Koupit

Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.