Registr smluv chrání osobní i citlivé údaje, reaguje Rekonstrukce státu na námitky kritiků

16. listopad 2016

Ani ne půl roku platí v Česku zákon o registru smluv, přezdívaný jako nejkrásnější zákon, a někteří poslanci už navrhují jeho úpravy. Podle kritiků by tyto úpravy změnily důležitou legislativu v pouhý cár papíru. Jsou tyto obavy přehnané?

„Pozměňovací návrhy by zachránily ty věci, na které se nepamatovalo v tehdejší vyhecované atmosféře,“ uvedl v pořadu Pro a proti člen Sněmovního ústavně-právního výboru poslanec Lukáš Pleticha (ČSSD).

Podle něj navrhované úpravy umožní uchránit určitá obchodní tajemství a aktivity institucí, které to potřebují.


Je třeba rozlišovat smlouvy, u kterých zveřejnění nevadí, protože jsou v nich použity veřejné prostředky. Problém je ale u smluv, kde komunální podniky soutěží na volném trhu, a ty by ve volné soutěži měly rozkrývat svou nákladovou strukturu. Je to boj o cenu a o zákazníka, a uveřejnit obchodně citlivé a aktuální smlouvy je zde problém. LUKÁŠ PLETICHA

Možnost nahlédnout do smluv komunálních podniků je prý už dnes. „Ty kontrolní mechanismy tam jsou, a není pravda, jak říkají aktivisté, že se pohybují peníze mimo veřejnou kontrolu,“ tvrdí politik.

„Kontrola je dostatečná a možnosti existují i bez tohoto registru,“ zopakoval Pleticha.

Jiří Skuhrovec ze spolku Rekonstrukce státu soudí, že některé pozměňovací návrhy jsou vyloženě extrémní. „Například vylučují z povinnosti zveřejňovat smlouvy prakticky všechno až na města a kraje.“


Ano, my z neziskových organizací registr chceme, ale nejsme zdaleka sami. Máme x opozičních zastupitelů, kteří se těší na registr smluv jako na smilování, protože to bude první možnost, jak z pozice opozičního zastupitele můžete koalici koukat pod prsty a sledovat, co s podniky dělá. JIŘÍ SKUHROVEC

„Některé pozměňovací návrhy jsou sice konzervativnější, ale mám pocit, že nejsou dostatečně zdůvodněné,“ dodal.

Ten je přesvědčen, že ochrana osobního tajemství není stávající podobou zákona jakkoli narušena nebo ohrožena. „Podobné řeči o ohrožení obchodního tajemství jsme slyšeli prakticky od všech státních podniků. Dnes naprosto běžně smlouvy zveřejňují, často strojově a bez problémů, a rozhodně to není něco, co by je jakkoli brzdilo.“

„Osobní údaje se samozřejmě zveřejňovat nemají a nikdo je také nezveřejňuje, to samé platí pro citlivé údaje. Například společnost ČEZ už roky obstojně bojkotuje stávající zákon, navzdory několika rozsudkům Nejvyššího správního soudu. Právě registr smluv by jí v tom dával výrazně užší možnosti,“ konstatoval Jiří Skuhrovec.

autoři: ves , oci
Spustit audio