Marek Benda: Přesun památníku 17. listopadu o pár metrů není nic zásadního

16. listopad 2016

Pokud se 17. listopadu chystáte jít v Praze na Národní třídu zapálit svíčku k památníku připomínajícímu události listopadových dní roku 1989, od letošního roku bude jedna věc jinak. Místo pro svíčky a památník se symboly rukou nebude poprvé v pasáži Kaňkova paláce, ale na jeho průčelí.

Poprvé bude veřejnosti představeno opravené přízemí Kaňkova paláce, kde vznikla i malá výstavní síň, v níž budou vystaveny fotografie připomínající sametovou revoluci. Není ale přesun pietního místa přerušením tradice?

Poslanec za ODS a člen Ústavně právního výboru Marek Benda si to nemyslí. Nové místo podle něho naopak nabídne šanci na důstojnější připomenutí událostí listopadu 1989: „Zažil jsem v posledních letech několikrát, že jak to bylo uvnitř a lidé se tam pokoušeli klást svíčky a květiny, tak tam bylo plno k umačkání a současně tam pořád stál někdo s hasicím přístrojem, protože hrozilo, že to celé vzplane.“


17. listopad je svátek, který slaví to, že jsme se dostali do svobodné společnosti. Jestli někteří mají pocit, že projevem svobodné společnosti je možnost nerušeně nadávat na ostatní, tak já to za nejkrásnější projev svobodné společnosti nepokládám. MAREK BENDA

Historiku Pavlu Žáčkovi, bývalému řediteli Ústavu pro studium totalitních režimů, ale přemístění památníku vadí. Jedna věc je podle něj praktická stránka a druhá symbolika místa: „Myslím, že právě to podloubí bylo i přes problémy, že se tam lidé tlačili a bylo tam hodně svíček, zvoleno vhodně, a dnes s tím po tak dlouhé době hnout a dávat to jinam je projevem neúcty vůči tomu místu.“

Podle Žáčka nemáme vztah k symbolům, které potřebujeme. Marek Benda ale oponuje, že to není žádné boření, ale jde o posun asi o 3 metry a bude možné si tam i nadále události 17. listopadu 1989 připomínat.

Oba diskutující se shodli, že k oslavám 17. listopadu nepatří akce související se současným politickým děním. Poslechněte si celou diskuzi poslance ODS Marka Bendy a historika Pavla Žáčka >>

autoři: Michael Rozsypal , jpr
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.