Tenká vrstva sazí v komíně stačí k ohni na střeše. Kominíci na začátku zimy tradičně nestíhají

18. listopad 2016
Zprávy z

Alespoň jednou za rok by měl komín od domácího topidla na tuhá paliva vidět kominík. Předejdete tak možnému požáru, ale také problémům s pojišťovnami. V případě, že majitel domu po vzniklém požáru nemá potvrzení o kontrole komína, nemusí dostat požadované peníze z pojistky.

Na Vysočině v uplynulých dnech hořely už tři komíny. Škody naštěstí nejsou veliké, dodává mluvčí hasičů Petra Musilová. „Nikdo se nezranil, ani škoda není veliká. Ale počet těchto požárů bude určitě narůstat.“

„Většina to nechává na poslední chvíli, což je podzim, místo toho, aby to řešili v létě,“ říká k obvyklým praktikám lidí kominík Jan Procházka. „Volávají chalupáři, chataři. Je to individuální o přístupu lidí.“

Čtěte také

Kontrola každý rok

Komín u domácího topidla by měl každý rok projít kontrolou. Kominík prohlédne a vyčistí spalinovou cestu, případně upozorní na vady a rizika celého systému. „Když by něco, nemáte ten papír, tak máte problém s pojišťovnou. Jedni vyhrožují, že budou krátit, další vyhrožují, že nedají nic. A hasiči vám mohou dát i pokutu,“ přidává se další kominík Patrik Šrek.

Komín si lidé čistí sami

Kdo komín vyčistí, zákon nestanovuje. „Co chodíme po půdách, tak lidi tam mívají vlastní nářadí, seženou to v každém železářství,“ dodává Patrik Šrek a vzpomíná na příběh pána, který vylezl na střechu s odstrojeným vánočním stromkem a komínovou šachtou ho poslal své ženě dolů. Účel byl i v tomto případě splněn.

Když už hoří

K požáru sazí v komíně není potřeba mnoho. Podle dalšího osloveného kominíka Martina Kadlčíka k tomu postačí tenoučká vrstva sazí, asi 2 milimetry: „V komíně to dost hučí, z komína vám šlehají plameny. Je tam třeba tisíc stupňů. Aby to mohlo hořet, potřebuje to dost vzduchu. Ideální je utěsnit, kde to jen jde. Nehasí se to vodou, lepší je hasit ze střechy pískem.“

autoři: mik , ost
Spustit audio