Vývoj počítačových her je hnacím motorem pro mnoho oblastí, říká odborník na virtuální realitu

8. prosinec 2016

Virtuální realita tvoří stále větší část našich životů. O tom, jaký vývoj můžeme v budoucnu očekávat, hovořil v Magazínu Leonardo vedoucí Katedry počítačové grafiky a interakce Jiří Žára z Fakulty elektrotechnické Českého vysokého učení technického.

„Virtuální realita je prostředí, které je kompletně vymodelované v počítači. Tím se liší od rozšířené reality, kdy počítač dodává nové informace do našeho okolního světa,“ objasnil důležitý rozdíl technik.

Zatímco virtuální realita se obvykle odehrává v uzavřeném prostoru, u počítače, v interiéru, rozšířená realita bude růst. „Získá si velkou oblibu v terénu, kde bohatý a krásný reálný svět získá další informační vrstvy.“

Odhadovat budoucnost v oblasti informačních technologií je obtížné, vysvětlil Žára. „Jsem ale realista. Setkávám se s různými vlnami nadějí vkládaných do technologií, a pak jsou období zklamání.“

„Virtuální realita nám bude dobrým pomocníkem, když budeme potřebovat něco natrénovat. Pojem virtuální realita se hodně překrývá s pojmem simulace. Takže existují nejen letecké trenažéry pro piloty, simulace pro vzdělávání lékařů, ale i pro týmy záchranářů pro trénink například při požárech.“


„Potřebujeme nejprve celý virtuální svět vymodelovat a poté ho zobrazit. Zvláště modelování je oborem, kde je nenahraditelná lidská práce. Je třeba spousta modelářů, operátorů a programátorů, kteří popisují, definují a modelují trojrozměrný svět. Nejde jen o to, jak předměty vypadají a jak jsou velké, ale jakou mají barvu, jaký povrch, jak se na nich chová světlo po dopadu, aby vypadaly realisticky. Virtuální předměty také často reagují na uživatele, lze s nimi hýbat, skládat je dohromady, takže dodávat interakci virtuálnímu prostředí je další těžká kapitola.“

I to je důvod, proč odborníci z ČVUT mají rádi hry. „Protože technologie, které jsou schovány za vývojem těchto her, jsou hnacím motorem v mnoha dalších oblastech. Počítačová grafika, interakce, modelování i virtuální realita.“

Virtuální realita bude jenom jedna z možností, jak informační technologie využívat, soudí technik. „To dává prostor i tomu, že starší lidé, budou-li spřízněni s technologií a budou mít chuť se do virtuální nebo rozšířené reality ponořit, tak to půjde, protože některé postupy i rozhraní budeme pro ně upravovat a zjednodušovat.“

„Ale ti, kteří už dnes mají problém stisknout tlačítko na dálkovém ovladači, nebudou nuceni aby vstupovali s 3D brýlemi do virtuální reality. Vždy bude existovat paralelní způsob, jak předávat informace,“ ujistil Jiří Žára.


Spustit audio