O domobranu v Polsku mají zájem hlavně nezaměstnaní, láká je odměna tři tisíce měsíčně

Do nově vytvářených „jednotek územní obrany" v Polsku se podle tisku zatím hlásí hlavně nezaměstnaní, anebo špatně placení pracovníci. Láká je především měsíční odměna 500 zlotých, tedy asi 3000 korun. 300 za samu ochotu sloužit vlasti a 200 za to, že jeden víkend v měsíci budou cvičit obranu před „hybridní válkou".

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Výcvik aktivních záloh ve Vyškově

Výcvik aktivních záloh ve Vyškově | Foto: Vlasta Gajdošíková | Zdroj: Český rozhlas

„Vojenská doplňovací velitelství již zapisují všechny zájemce. Zatím ale kvalita uchazečů hodně zaostává za kýženým stavem. Experti kritizují příliš mírná kritéria a tvrdí, že armáda nebude mít žádný užitek z nekvalifikovaných lidí," napsal list Dziennik na své internetové stránce.

Ministr obrany Antoni Macierewicz minulý měsíc ohlásil, že má již 10 tisíc zájemců o službu v jednotkách, které by v roce 2019 měly čítat už 53 tisíc dobrovolníků. Ale předchozí pokus o vytvoření armádních záloh o síle 20 tisíc dobrovolníků se moc nepovedl, když se podařilo i po zmírnění kritérií získat jen polovičku z plánovaného počtu.

Pár stovek zlotých za dva dny

Ani nyní se žádná lavina zájemců nestrhla. „Moc lidí to nezlákalo, a to ještě z řad těch, kteří si na trhu práce nedokážou poradit. Přihlásila se stovka zájemců, většinou nezaměstnaných," potvrdil major Cezary Ponzik z velitelství v Osvětimi. Zájemci podle něj netají, že je láká hlavně vidina pár stovek zlotých za obětování dvou dnů v měsíci.

Podobně je i v dalších regionech. „Zatím máme padesátku zájemců. Jestli zvládnou psychologické testy a schválí je lékařská komise, tak se bez dalších překážek stanou členy územní obrany. Zatím máme více volných míst než zájemců," řekl podplukovník Andrzej Nykiel z velitelství v Jaslu.

S takovým přístupem někteří experti nesouhlasí a volají po přísném výběru. „Armáda se musí starat o své zájmy, a ne dávat práci nezaměstnaným," míní generál Stanislaw Koziej, podle kterého jsou lidé bez jakékoliv kvalifikace k ničemu. „Tito lidé nebudou motivováni sloužit. Jestli je povolají na manévry, vyhnou se jim omluvenkou od lékaře, že onemocněli," předpověděl generál Waldemar Skrzypczak.

Levný způsob, jak zvýšit obranné kapacity

Ministerstvo obrany má jiný názor. „Být nezaměstnaný není až takový zápor. I tito lidé si najdou místo v armádě, i když by samozřejmě bylo dobré, kdyby měli i dodatečnou odbornost," prohlásil zmocněnec pro územní obranu Grzegorz Kwaśniak. Přednost tak podle něj mají dostat například ti, kteří mají řidičské oprávnění pro kamiony.

Podle ministra Macierewicze jednotky územní obrany představují levnější způsob, jak zvýšit obranné kapacity Polska. První tři brigády mají být nasazeny na východě země, blízko hranic s Ruskem.

Pravidelná armáda bezmála čtyřicetimilionového Polska má kolem 100 tisíc příslušníků. Z toho v pozemních silách slouží přibližně 47 tisíc vojáků, ve vzdušných silách 16 tisíc, v námořních asi 7600 a ve speciálních silách zhruba 2500.

Ostatní vojáci působí v různých specializovaných službách či útvarech, jako je například vojenská policie. Vytváření vojsk územní obrany se má naplno rozběhnout po Novém roce.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme