V prvním dětském kardiocentru zachránil tisíce dětí. Před KSČ ho ubránil 'rumem od Fidela'

Během šedesáti let praxe zachránil český lékař Milan Šamánek tisíce pacientů. Spoluzakladatele vůbec prvního dětského kardiocentra na světě teď ocenil Nadační fond Neuron. Lékař převzal cenu za přínos světové vědě.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Milan Šamánek přebírá cenu Neuron od Jana Pirka

Milan Šamánek přebírá cenu Neuron od Jana Pirka | Foto: Repo ČT24

„Když jsem začínal, tak děti umíraly. Všechny kritické srdeční vady v té době umřely. Když jsem končil, tak jich umírá míň než jedno procento. To je neuvěřitelné, tomu jsem nemohl nikdy věřit, že se něčeho takového někdy dožiju,“ hodnotí svou šedesátiletou lékařskou kariéru Šamánek.

Jako lékař začínal v padesátých letech na dětském a infekčním oddělení nemocnice v Uherském Hradišti. Později se dostal do Prahy a třeba také na stáž do Ameriky. Zpátky do Československa si dovezl nejen zkušenosti, ale také inspiraci na založení kardiocentra.

V Česku žije přes 25 tisíc lidí s vrozenou srdeční vadou. Podle lékařů jich bude přibývat

Číst článek

„Když jsem se vracel z Ameriky, tak jsem si říkal, že je potřeba to zřídit tady. Dát dohromady chirurgy s pediatry. Nevěděl jsem, jestli to bude kardiocentrum, jak je teď, nebo to bude u někoho na chirurgii nebo na interně. Pak to vykrystalizovalo po roce 1969, kdy lidé, kteří to měli dělat, utekli, tak nezbylo než ten zbytek dát dohromady a udělat kardiocentrum,“ vzpomíná.

Dětské kardiocentrum v Praze spoluzaložil v roce 1977. Tehdy šlo vůbec o první takové zařízení na světě. Ke kardiologii se přitom pětaosmdesátiletý lékař dostal vlastně náhodou.

„Já jsem chtěl dělat dětskou pneumologii, ale profesor Houštěk tehdy řekl, že tam má jiné lidi, tak se mě chytla paní docentka Padovcová, naučila mě katetrizovat, čímž jsem se dostal do kardiologie,“ dodává.

Právě za přínos medicíně teď lékaře ocenil Nadační fond Neuron. Podle šéfa poroty Jana Pirka bylo letošní rozhodování o laureátovi jasné. „Milan Šamánek je skutečně osobnost světové medicíny a tu cenu ještě nedostal.“

Záchrana přišla z Kuby

Za fungování vůbec prvního kardiocentra na světě přitom Milan Šamánek musel bojovat.

„Každý říkal, že to je nesmysl, ale když už bylo, tak jsme ho chtěli udržet. A byli jsme pověření, abychom na Kubě vypomohli vybudovat něco podobného. Pak mi ředitelka nemocnice řekla, že Praha 5 nechce karidocentrum. Že je to prý pohled někam, kam nechtějí, není to správná medicína. První tajemník nás prý chtěl zlikvidovat,“ vzpomíná.

Před zrušením nakonec lékař zařízení zachránil lahví kubánského rumu. „Když jsme se vrátili z Kuby, zašel jsem za prvním tajemníkem s flaškou rumu, řekl jsem, že mu ji posílá Fidel Castro za to, že se o nás tak dobře stará a od té doby jsme měli pokoj.“

Kromě Milana Šamánka letos nadační fond Neuron ocenil také zakladatele antropologie práva Leopolda Pospíšila nebo chemika Josefa Michla.

Milan Šamánek | Foto: Šárka Ševčíková
 

Mohlo by vás také zajímat

'Hobiti', trpasličí sloni a obří krysy. Evoluce jde na ostrovech vlastní cestou 'Hobiti', trpasličí sloni a obří krysy. Evoluce jde na ostrovech vlastní cestou

Přibližně před 50 až 100 miliony let zažíval na indonéském ostrově Flores nejlepší období speciální...

 
Hrozba jménem pivo. Na zdraví Čechů má horší dopad než jakákoliv jiná potravina, tvrdí studie Hrozba jménem pivo. Na zdraví Čechů má horší dopad než jakákoliv jiná potravina, tvrdí studie

Nemírné pití piva má podle nové studie zhoubný dopad na zdraví Čechů. Odborníci z Fakulty sportovních studií Masarykovy univerzity...

 
OBRAZEM: Naděje pro lidstvo? Vědci jsou na dosah prvnímu antibiotiku za 30 let OBRAZEM: Naděje pro lidstvo? Vědci jsou na dosah prvnímu antibiotiku za 30 let

Vývoj nových antibiotik v posledních letech téměř utichl. Důvodem je extrémně rychlý vývoj kmenů resistentních bakterií, který výzkum v této oblasti komplikuje a experti varují, že během několika desítek let by antibiotika mohla přestat...

 
 

Pavla Lioliasová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme