Uran těžit nepotřebujeme, ale chránit životní prostředí a pohodu lidí ano, tvrdí expert

8. únor 2017

V poslední době finišují diskuze o nové podobě surovinové politiky Česka. Debata se také točí kolem otázky, jestli je ve hře další těžba uranu. Potřebuje Česko obnovit nedávno skončenou těžbu této strategické suroviny?

„Vzhledem k vývoji cen a dalších okolností si myslím, že v časovém horizontu 15 let nebude těžba uranu obnovena,“ uvedl v pořadu Pro a proti ředitel státního podniku Diamo Tomáš Rychtařík.

Podle něj na světě běží v současné době 449 jaderných reaktorů a staví se jich přibližně 80, a to především v Asii. „K jadernému programu se přihlásili mimo jiné Velká Británie, Finsko, potažmo Norsko.“


Uranu je v současné době dost, ale do budoucna nebude. Tato situace bude podle odhadů trvat ještě dva až tři roky, a pak by mělo dojít k růstu cen uranu.Tomáš Rychtařík

„Je třeba říct, že bude růst poptávka po uranu jako po topivu v těchto jaderných elektrárnách,“ tvrdí ředitel. Uznal, že v současné době je spotová cena uranu velmi nízká, přibližně na úrovni roku 2005. „Je třeba ale říct, že z roku 2005 na rok 2007 cena vyskočila skoro sedmkrát. Teď v roce 2017 se využívají celosvětové zásoby, které není nutné těžit, ale snižují se.“

Energetický expert sdružení Calla Edvard Sequens přiznal, že doufá v to, že těžba nebude obnovena nikdy. „Nová surovinová politika tuto strategii ale mění a říká, že se v budoucnu uran těžit může.“


Poptávka po uranu bude klesat… Velké zásoby jsou na světě na všech kontinentech a jsou rozloženy rovnoměrně. Navíc naše těžba kolem 250 tun za rok je jen 0,3% podíl světové těžby.Edvard Sequens

„Možná čteme jiné zdroje, ale pokud se podívám do statistik Mezinárodní atomové agentury, tak vidím, že zde není protnutí nedostatku uranu za dva nebo tři roky,“ upozornil odborník.

Boom nárůstu ceny uranu, který zmínil Tomáš Rychtařík se týkal všech komodit, připomněl Sequens. „Byla to ta investiční bublina mezi lety 2007 a 2009, než přišla krize a ukázaly se reálné ceny.“

Expert také poopravil další údaje, které jeho oponent uvedl. „Na světě se nestaví 80, ale asi 65 reaktorů, ale podstatné je, že nějakých 200 až 250 reaktorů bude v blízkém horizontu odstaveno, a rozhodně se nebude nahrazovat to množství, které se odstavuje. Tím pádem bude poptávka po uranu klesat.“

„Zastavení těžby není žádný zásadní problém z hlediska surovinové nedostatečnosti, ale je to problém pro životní prostředí a pohodu lidí v místě, kde by se těžilo,“ varoval Edvard Sequens.

autoři: ves , oci
Spustit audio