„Probuďte svá pokroucená a zavirovaná svědomí!“ vybízí Tomáš Halík k založení nového filozoficko-teologického oboru

15. únor 2017

Má dnešní křesťanství budoucnost? Podle odhadů u nás navštěvuje bohoslužby jen 5 % populace, přitom ale „v něco“ věří až 40 % lidí.

„Česká situace je hodně specifická. Máme nejmenší počty lidí, kteří se aktivně účastní církevního provozu. Ale taky velmi malý počet vyhraněných ateistů,“ říká teolog Tomáš Halík. Mezi námi jsou spíš apatheisté (kterým je víra lhostejná), agnostici (náboženští skeptici) nebo hledači náhradního náboženství.

Probuďte svá svědomí

Lidem je prý třeba nabídnout školu překonání vlastního egoismu pomocí citlivosti k potřebám druhých. „Proč řada politických populistů vítězí s jednoduchými hesly? Lidé jsou zahlceni informacemi, a tak hledají jednoduché odpovědi. Jsou to pro ně ty červené žárovky Pavlovových psů, kteří začnou po podnětu slinit.“

Sám Halík se snaží dát podnět k založení nového filozoficko-teologického oboru, který by zkoumal současnou civilizační proměnu. „Současná hluboká proměna náboženství probíhá ve změně současného povrchního pohledu člověka k naslouchání hlasu vlastního svědomí.“

Zavirovaná svědomí?

Hlavní je, naučit se ubránit masáži povrchní kultury probouzením svého svědomí. „Moc se mi líbí přirovnání, podle kterého je svědomí program na detekci virů. Využíváme ho ale velmi málo, navíc je často i samo zavirováno a pokrouceno. Metody, jak svědomí léčit, ale máme.“

počítačový virus

Jak by takový antivirový program svědomí měl vypadat? „Musíme se učit ztišit, naslouchat a vzbudit svůj potenciál myšlení k dobru.“ Halík tak chce podpořit reformní proud, který prosazuje papež František. „Lidé si to neuvědomují a berou ho jako skromného muže, ale má toho v sobě mnohem víc.“

Jak se podle Tomáše Halíka musí náboženství změnit?
  1. náboženství musí být spojeno i s kritickými názory, se vzděláváním, s porozuměním kultury ostatních
  2. nauka meditace a probouzení svatyně vlastního svědomí
  3. najít odvahu postavit se populistům a většinovému názoru
autoři: lup , Tomáš Halík , zis
Spustit audio