U nás se při –25 závody ruší. Na Aljašce si vyhrnují rukávy, říká musher Jan Ochozka

16. únor 2017

Jana Ochozku znají všichni, kdo se zajímají o mushing, tedy jízdu se psím spřežením. Je mistr Evropy v královské disciplíně, jízdě se 14spřežím. V šedesáti pověsil závodění na hřebík a začal se věnovat expedičnímu ježdění.

Od účetnictví k bílým pláním severu. Tak nějak se vyvíjel život Jana Ochozky, který byl učitel. Ve 40 letech se rozhodl vyměnit studenty za psy. A chůzi po třídě za bivaky na Aljašce a přesuny stovek kilometrů se psím spřežením. Rukama mu prošly stovky psů. „Pokud bych to bral i s odchovanými štěňaty, tak to bylo 400 až 500 psů.“

„Se ženou jsme milovali hory. V roce 1985 jsem v televizi viděl pořad o huskym. To byl pes pro nás.“ Prvního huskyho si pořídil v roce 1986. Tehdy vůbec nepočítal, že bude závodit. Vyjeli s ním na Šumavu na běžky, kde ho husky táhl. „Moje žena byla najednou kilometr za námi. Tak jsem jí psa dal.“

Chytili husky virus

Fungovalo to dobře. „Křičela, že je to sport pro její stáří. Zjistili jsme, že jeden husky nestačí. Říkáme tomu husky virus.“ Později se přidaly i závody. Ochozka si zkusil projet i trasu jednoho závodu na Aljašce, který má 1000 mil. Trasu jel částečně se psy a částečně na skútru. V noci bylo minus 45 stupňů.

Musheři dobře vědí, jak svou psí smečku motivovat a jak ji ovládat. Pokyn pro "vpřed" neexistuje. „Rovně prostě běží furt,“ vysvětluje Roman Habásko

„Když je v Evropě teplota nižší než minus 25, tak se ruší závody, tam si vyhrnují rukávy. I psi musí být na toto klima připravení. Na tom ztroskotala spousta evropských musherů. Aklimatizace psů musí být minimálně dva roky.“

V Evropě se skoro trénovat nedá

Trénink musherů je v Evropě složitý. „Dnes je vše upravené pro turisty. Když tam půjdu se psy, tak mě poženou. Volné jezdění v přírodě, které mě uchvátilo, už skoro není ve střední Evropě možné. Musí se na sever. V Laponsku si mohou musheři jezdit v přírodě, jak chtějí.“

Jak se vyvíjí mushing? Kdo byl první musher v Česku? Kdo je lepší lídr,pes nebo fenka? Více uslyšíte v archivu.

autoři: zk , Martina Kociánová
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.