Generálce na MS v běhu na lyžích kralovali Norové: mužům Sundby, ženám Björgenová

Běžec na lyžích Martin Jakš obsadil na Světovém poháru v Otepää bodované 25. místo na klasické patnáctce. Poslední závod před mistrovstvím světa v Lahti vyhrál vedoucí muž Světového poháru Martin Johnsrud Sundby z Norska, ženské desítce kralovala jeho krajanka Marit Björgenová. Petra Nováková obsadila s bezmála čtyřminutovým odstupem 43. pozici a na body znovu nedosáhla.

Martin Sundby

Martin Sundby | Zdroj: Reuters

Sundby byl v Estonsku suverénní, druhého Iiva Niskanena z Finska porazil o 37 sekund. Norský úspěch podtrhl třetím místem Hans Christer Holund. Jakš byl ještě pět kilometrů před cílem mimo elitní třicítku, ale v závěru se do ní dokázal probojovat. Na Sundbyho ztratil dvě a čtvrt minuty.

Šestatřicetiletá Björgenová necelý týden před startem šampionátu vyhrála třetí distanční závod za sebou, v němž startovala. Rekordmanka Světového poháru, jež se v této sezoně vrátila po mateřské pauze, si připsala už 106. triumf v kariéře.

Druhá doběhla s odstupem 26,5 sekundy Švédka Charlotte Kallaová, třetí byla už s téměř minutovou ztrátou na vítěznou krajanku vedoucí žena SP Heidi Wengová.

SP v běhu na lyžích v Otepää (Estonsko):
Ženy - 10 km klasicky: 1. Björgenová (Nor.) 29:59,0, 2. Kallaová (Švéd.) -26,5, 3. Wengová -57,2, 4. Östbergová (obě Nor.) -1:17,4, 5. Kowalczyková (Pol.) -1:19,7, 6. Pärmäkoskiová (Fin.) -1:23,1, 7. Sedovová (Rus.) -1:29,6, 8. Haagová (Švéd.) -1:50,7, 9. Čekaljovová (Rus.) -1:57,2, 10. Jacobsenová (Nor.) -1:57,8, ...43. Nováková (ČR) -3:49,4.

Muži – 15 km klasicky: 1. Sundby (Nor.) 40:38,2, 2. Niskanen (Fin.) -37,1, 3. Holund -49,1, 4. Dyrhaug (oba Nor.) -55,3, 5. Heikkinen (Fin.) -58,1, 6. Poltoranin (Kaz.) -1:01,3, 7. Bessměrtnych (Rus.) -1:02,5, 8. Röthe -1:03,5, 9. Tönseth (oba Nor.) -1:14,5, 10. Manificat (Fra.) -1:21,3, …25. Jakš -2:14,4, 54. Razým (oba ČR) -4:19,7.