Klasických operací srdce ubývá. Nahrazují je katetrizační metody nebo operace malým řezem, potvrzuje kardiolog

21. únor 2017

Jak je důležitý komplexní pohled napříč medicínskými obory? Které poruchy srdce patří dnes mezi nejčastější problémy Čechů? Hostem Magazínu Leonardo byl přední český kardiolog Petr Widimský, přednosta 3. interní kardiologické kliniky a vedoucí lékař Kardiocentra 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Fakultní nemocnice Královské Vinohrady.

Podle něj je dnes spolupráce napříč medicínskými obory nesmírně důležitá, protože se moderní medicína fragmentuje do mnoha oborů, podoborů a specializací. „Klasickým příkladem jsou mozkové mrtvice, kde musí spolupracovat asi 6 oborů, aby pacient z lékařské péče profitoval.“

Jak si podle Widimského Češi vedou ve zdraví svého srdce? „Mezi akutními chorobami jsou dva současní největší strašáci: akutní infarkt a akutní mozková mrtvice.“

„Dnes umíme infarkt léčit velmi dobře. Když se pacient dostane do nemocnice, tak přežije 95 % nemocných. Infarkt ale zabíjí často v té přednemocniční fázi. U mozkové mrtvice se musí pacient dostat do nemocnice ještě rychleji než u infarktu. Každá minuta hraje naprosto zásadní roli, jak pacient dopadne,“ vysvětlil lékař.


„Pokrokem je, že se do léčby dostaly invazní postupy, např. takzvaná trombektomie, kdy vytahujeme krevní sraženiny přímo z mozkových tepen. V prevenci mozkových mrtvic se také užívají nové invazivní postupy, například tzv. uzávěr ouška levé síně. Ouško je výchlipka na levé srdeční předsíni, ve které se mohou tvořit krevní sraženiny. My umíme tuto výchlipku ucpat speciálním nástrojem. Ve chvíli, kdy ji ucpeme, výrazně se sníží riziko mozkové mrtvice, protože se nemohou tvořit sraženiny.“

Naštěstí lékaři umí díky novým metodám ucpanou tepnu v mozku prošťouchnout. „Dokonce z mozku vytahujeme sraženiny speciálními katetry. Když se toto udělá v prvních dvou hodinách od začátku příznaků, tak většina pacientů nemusí mít žádné nebo jen malé následky.“

„Pacienti, kteří se ale na zákrok nedostanou včas, ti dopadají velmi špatně,“ konstatoval kardiolog.

Právě katetrizační metoda přinesla Widimskému v roce 2011 cenu Česká hlava za intervenční léčbu akutního infarktu myokardu. Vývoj v oboru ale samozřejmě od té doby pokročil. „Novinek je poměrně mnoho. Asi největší přelom je v léčbě mozkových cévních příhod.“

Klasických operací ubývá, všímá si lékař. Důvodem jsou právě katetrizační postupy, kterými lékaři umí vyřešit mnoho komplikací.

„Na druhou stranu je spousta novinek i v oblasti kariochirurgie, jako jsou miniinvazní operace, kdy chirurg neotevírá celý hrudník, ale operujeme srdce z menšího řezu. Ve farmakoterapii také sledujeme zajímavý vývoj v oblasti předcházení krevnímu srážení, které velmi účinně brání mozkové mrtvici nebo infarktu,“ popsal pro pacienty příznivé trendy nejen v kardiologii Petr Widimský.

Spustit audio